Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Радуновић говорио на промоцији брошуре “Дијабетес“

Објављено: 20.10.2014. 22:13 Аутор: ПР слузба
Поштоване колеге, уважени гости, представници медија,

Представља ми задовољство што данас присуствујем промоцији још једне едукативне брошуре, у издању Дома здравља „Димитрије Дика Маренић“ Даниловград, установе која је већ препозната по добро осмишљеним и успјешно реализованим превентивним програмима, који су основа сваког развијеног здравственог система.
Дом здравља Даниловград прави је примјер добро организоване здравствене установе, која прати све токове из области медицине и успјешно спроводи све пројекте осмишљене у здравственој политици.
Дванаеста по реду едукативна брошура Дома здравља Даниловград, посвећена је дијабетесу, најмасовнијој хроничној незаразној болести, коју с разлогом можемо назвати пошаст савременог доба. Према процјенама Међународне дијабетичке федерације (ИДФ) учесталост шећерне болести за старосну групу од 20 до 79 година износи до 6,0%, а у Европи 8,4%. Црна Гора се по учесталости оболијевања уклапа у европски просјек, што значи да од 5 до 10 одсто популације има дијабетес или неки вид поремећаја регулације шећера, што самим тим намеће потребу укључивања свих сегмената здравственог система и што је још важније осмишљавање програма превенције појаве и ширења болести.
Око 10% свих дијабетичара има тип 1 болести. Око половина свих осталих случајева новонасталог типа 1 је код младих адолесцената. Око 85 до 90% свих дијабетичара у развијеним земљама има тип 2 болести, који може бити асимптоматски дужи низ година, а дијагноза се обично поставља након 40. године живота. Дијабетес тип 2 је насљедан, а најважнији доприносећи фактор је начин живота. Преваленција типа 2 дијабетеса је у драматичном порасту.
Министарство здравља је, у циљу ефикасније примјене мјера и програма за унапрјеђење здравља популације обољеле од дијабетеса, у јуну 2012. године донијело Националну стратегију здравствене заштите лица са шећерном болешћу. Такође, да би се на вријеме спријечио настанак диабетес меллитуса, Министарство здравља, у сарадњи са Институтом за јавно здравље, спроводи Скрининг раног откривања диабетес меллитуса, којим ће бити обухваћене особе са ризиком – гојазне и особе са позитивном породичном анамнезом о постојању диабетес меллитуса, свих узрасних доба. Скрининг се спроводити према дијагностичким процедурама које су наведене у најновијим водичима – Европски водич за дијабет (ЕАСД) и Амерички водич за дијабет (АДА).
Развојем савремене медицинске ријечи, сазнања у области дијагностике и лијечења хроничних незаразних болест, па и дијабетеса, су напредовала, а из добре свјетске праксе која се односи на превентивно дјеловање проистекао је и овај приручник који данас представљамо, а који је намијењен и здравственим радницима и општој популацији.
Адекватним мјерама примарне превенције и шећерна болест се може избјећи, а у прилог томе говори и чињеница да је већи дио система примарне здравствене заштите у том смислу стручно, технолошки и организационо оспособљен.
Захваљујући ентузијазму запослених у Дому здравља Даниловград и њиховом изузетном сензибилитету за потребе особа које су у ризику да оболе или су већ обољели од дијабетеса, данас је пред нама ова веома корисна брошура, са којом настављамо са превентивном едукацијом на свим нивоима. На крају желим да честитам Дому здравља Даниловград на још једном успјешно реализованом превентивном програму и посвећености превенцији као веома важном сегменту здравствене заштите.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?