- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Министар Ивановић разговарао са студентима ФДЕС-а ...
Министар Ивановић разговарао са студентима ФДЕС-а о бенефитима чланства у НАТО
Међусобну повезаност пољопривреде и НАТО, иако на први поглед мање разумљиву, појаснио је данас студентима Факултета за државне и европске студије у Подгорици, министар пољопривреде и руралног развоја проф.др Петар Ивановић.
Говорећи у оквиру јавног дијалога на тему „Снагом чињеница и аргумената до става о чланству у НАТО“, министар Ивановић је навео неколико важних пројеката у којима под окриљем НАТО савеза може да се унаприједи област пољопривреде и руралног развоја, а који су били тема разговора који је као министар крајем прошле године имао са челницима НАТО у Бриселу. Ријеч је о пројектима деминирања и чишћења земљишта од загађења која дугорочно контаминирају земљиште, пројекту укључивања пољопривреде у Програм „Наука за мир“, израда сеизмичких мапа и изградња центра за симулацију природних непогода.
Говорећи о укључивању пољопривреде у научна истраживања, министар је посебно истакао бенефите по унапређење система безбједности хране. „Питање безбједности хране је област која итекако интересује и НАТО. Вјерујем да су неки од вас посљедњих дана читали текстове који указују да се развија једна посебна врста криминала у свијету која је везана за храну, а з бог које постоји забринутост влада и здравствених институција. Нисмо имуни на болести које се појављују, нису перфектни системи заштите и управо због тог разлога не можемо доћи до бољих открића ако не укључимо науку. Нас интересује да повежемо науку са производњом хране“, рекао је министар Ивановић, подсјећајући на ситуацију са појавом афлатоксином у млијеку.
Сеизмичке мапе, према ријечима министра пољопривреде, ресор који покрива интерсују због могућности проналаска воде и смањења трошкова бушења. Са представницима НАТО, према ријечима министра Ивановића, разговарало се о формирању посебног центра који би требао да имитира потенцијална дешавања у случају природних катастрофа, како би се смањили ризици од последица.
Као економиста, министар Ивановић је оцијенио да чланство у НАТО, према искуству претходно учлањених земаља, доноси економски бољитак, прије свега кроз прилив страних директних инвестиција. „За инвестирање је битна безбједност, не само финансијска сигурност. Проучавајући ситуацију у земљама које су се недавно придружиле НАТО, види се повезаност са висином страних директних инвестиција....Нема ни једне земље која није макар дуплирала износе СДИ током првих пет година након стицања пуноправног чланства у односу на пет година прије приступања“, рекао је министар Ивановић. Подсјећајући да су тренутно СДИ у Црној Гори на годишњем нивоу од око 350 милиона еура, министар је рекао "да би имали раст на 700 милиона, ако би били међу земљама које су најмање валоризовале чланство са економског аспекта. Ако би то урадили попут земаља које су то урадиле на најбољи начин, то значи око 1,6 милијарди еура СДИ годишње“.
У наставку излагања оцијенио је да трошкови чланства Црне Горе у НАТО, с обзиром на величину земље, не могу бити велики, у односу на бенефите и указао на предности пројекта кодификације прозивода за систем НАТО у којем се већ налази 55 прозвода из Црне Горе.
Одговарајући на питања студената ФДЕС-а, Ивановић је рекао да ништа није црно или бијело, али да као економиста, не може наћи негативне аспекте чланства Црне Горе у НАТО. "Ми смо мала земља и не можемо утицати на глобалне токове. А глобално токови неће мимоићи нас без обзира на нашу жељу или намјеру." Посебно је истакао важност успостављања стандарда у процесу производње хране и шанси за бизнис у том сектору. „Најважније је да се чланством питање безбједности стваља по страни, и да се сви заједно можемо фокусирати на економију и побољшање стандарда грађана“, рекао је министар.
Јавни дијалог у сарадњи са ФДЕС организовао је Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО.
Обраћање министра Ивановића студентима ФДЕС-а о НАТО-у
Кадрови гостовања министра Ивановића на ФДЕС
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја