Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Завршен четврти циклус едукације о пружању заштите од дискриминације

Објављено: 14.11.2014. 22:02 Аутор: ПР служба

Планом едукације и промоције антидискриминаторног понашања и праксе, Министарство за људска и мањинска права, успјешно оспособљава све већи број оних који/е су посредно и/или непосредно укључени/е у спровођење антидискриминационог законодавства. Данас је завршен четврти циклус едукације о пружању заштите од дискриминације.

На крају четвртог циклуса едукације који је, овог пута био намијењен судијама/кињама за прекршаје из цијеле Црне Горе, данас су, у Бијелом Пољу, додијељени сертификати за спроведене обуке и стечена знања током пет семинара и пет радионица које су полазници/е семинара похађали/е током 2014. године.Сертификате су додијелили, у име Министарства, Бланка Радошевић Маровић, помоћница министра, а у име Мисије ОСЦЕ у Црној Гори, замјеник Шефице Мисије, Валдемар Фигај.

Посљедњи у низу семинар био је посвећен заштити од дискриминације по основу здравственог стања, односно, ХИВ позитивних, обољелих од АИДС-а и Хепатитиса Ц. Предавачи/ице, односно водитељи/ке радионице, били/е су представници/е НВО „4Лифе” Милена Мијовић и Саша Мијовић и Александра Марјановић из Института за јавно здравље.

Након затварања четвртог циклуса едукације и завршетка посљедњег, петог семинара, у оквиру овог циклуса, сви учесници/е, односно 24 судије за прекршаје, организатори едукације и предавачи/це одлучили су да са овог мјеста, упуте иницијативу  којом се жели постићи проналажење рјешења за акутни проблем недостатка смјештајних капацитета за особе које врше насиље над другим особама, а које су оболеле од болести зависности ( дрога, алкохол, и др. зависности), будући да није могуће спровести заштитне мјере од ових облика зависности у нашем друштву, услед чега ове особе остају на слободи и настављају вршити дјела због којих су пријављивани и процесуирани. Наиме, за кривична дјела која изврше ова лица не спроводи се заштитна мјера лијечења и реинтеграције, већ се након издржане казне враћају у своје окружење гдје најчешће настављају да врше исте насилничке и друге радње.

„С тога је веома значајно упознати јавност и надлежне институције са овом иницијативом за оснивање нове установе или хитно проширење постојећих капацитета, како би ту биле смјештене ове особе које, неспровођењем заштитних мјера, чине велику штету и својој околини и цјелокупној друштвеној заједници,” изјавила је госпођа Радошевић Маровић.

Едукацијом су у досадашњем периоду били/е обухваћени/е представници/е судства, тужилаштва, Канцеларије омбудсмана, невладиних организација које се баве заштитом људских права, затим, представници/е свих подручних јединица и испостава полиције у Црној Гори и  представници/е локалне самоуправе (из свих црногорских општина) који долазе у контакт са дискриминацијом, те, представници/е свих инспекцијских служби у Црној Гори. Обуке од 2011. године у континуитету спроводи Министарство за људска и мањинска права у сарадњи са мисијом ОЕБС-а у Црној Гори.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?