- Влада Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе, на 90. сједници којом је предсједавао предсједник Мило Ђукановић, утврдила је Предлог закона о накнади штете жртвама кривичних дјела насиља. Предложеним законом уређује се право на новчану накнаду штете жртвама кривичних дјела насиља учињених с умишљајем, услови и поступак за остваривање права на накнаду, као и органи који воде поступак и одлучују о праву на накнаду. Доношењем новог закона у Црној Гори ће се у потпуности створити услови за примјену Европске конвенције о накнади штете жртвама кривичних дјела насиља.
На сједници је утврђен и Предлог закона о сарадњи Црне Горе са исељеницима, којим се уређују начин остваривања и јачања сарадње Црне Горе са исељеницима, заштита њихових права и интереса, као и мјере и погодности приликом повратка у Црну Гору. Доношење закона је први корак ка успостављању и спровођењу нове политике према исељеницима из Црне Горе, што треба да резултира побољшањем културних, образовних, економских, спортских и других веза са матичном државом, унапређењем бриге матице према исељеницима, афирмацијом мултиетничности и јачањем грађанског и државног идентитета Црне Горе.
Влада је утврдила Предлог закона о допуни Кривичног законика Црне Горе којим ће створити се нормативни оквир за рјешавање проблема учешћа црногорских држављана у страним оружаним формацијама. Предлогом закона инкриминисани су сви облици учешћа који су прописани Резолуцијом УН: врбовање, регрутација, организовање, руковођење, превоз, обучавање појединаца или група на територији Црне Горе, с циљем придруживања или учествовања у страним оружаним формацијама. Инкриминисани су и придруживање и учествовање црногорских држављана или лица са сталним настањењем у Црној Гори у страним оружаним формацијама. Истовремено, Влада није прихватила Предлог закона о допунама Кривичног законика Црне Горе, који је поднио посланик Зоран Миљанић, јер није у потпуности усклађен са одговарајућом Резолуцијом Савјета безбједности УН о страним борцима.
Влада је, поводом Предлога закона о допунама Кривичног законика Црне Горе којим су предлагачи, посланице Снежана Јоница, Драгиња Вуксановић и Азра Јасавић, затражиле поновно увођење кривичних дјела увреде и клевете, прихватила Мишљење Министарства правде према којем је Црна Гора брисањем увреде и клевете из Кривичног законика унаприједила слободу медија, што је и констатовано у Извјештају о напретку Црне Горе за 2011. годину, те би враћање увреде и клевете у Кривични законик Црне Горе значило корак уназад у области слободе информисања и медија.
Утврђен је и Предлог закона о потврђивању Конвенције о раду помораца из 2006, према којој сваки поморац има право на нешкодљиво и сигурно радно мјесто које удовољава стандардима сигурности, на поштене услове запошљавања, на достојне радне и животне услове на броду, на здравствену заштиту, медицинску помоћ, мјере за побољшање животних и радних услова и друге облике социјалне заштите.
На данашњој сједници предсједник Владе, сагласно овлашћењу из Закона о државној управи, одредио је Проф. др Сању Влаховић, министарку науке, да руководи радом Министарства просвјете, до избора министра просвјете.
Министар здравља у оставци Проф. др Миодраг Радуновић је на крају сједнице информисао Владу да је поднио оставку и захвалио се предсједнику Владе на повјерењу и члановима Владе на сарадњи. Предсједник Владе се захвалио министру у оставци на досадашњем доприносу унапређењу здравственог система и рада Владе у цјелини и констатовао да начин на који је поступио Проф. др Миодраг Радуновић треба да представља примјер свима, поготово запосленима у државној управи, да и објективна одговорност, односно и непоступање представља основ за одговорност.
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ