Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Учешће министра др Нумановића на 36. сјединици Одбора за родну равноправност

Објављено: 24.11.2014. 20:17 Аутор: ПР служба

У сусрет 25-ом новембру, Међународном дану борбе против насиља над женама, министар др Суад Нумановић говорио је данас на 36-ој сједници Одбора за родну равноправност у Скупштини Црне Горе. Тема данашње сједнице била је представљање Мишљења о утицају потврђене Конвенције Савјета Европе о спрјечавању и сузбијању насиља над женама и насиља у породици на законске прописе у Црној Гори.

Министар је подсјетио присутне на поједине дефиниције насиља над женама Уједињених нација које  виде овај вид насиља као испољавање историјски неједнаких односа друштвене моћи између мушкараца и жена који су довели до дискриминације и доминације над женама од стране мушкараца и до спречавања потпуног напретка жена. Евидентно је да је насиље над женама препрека у постизању једнакости, развитка и мира. Агенција Европске уније за темељна права почетком је године извијестила како је трећина жена у ЕУ доживјела неки облик насиља.

Најсвеобухватнији међународни уговор у овој области, Конвенција Савјета Европе о спрјечавању и борби против насиља над  женама и насиља у породици односно Истанбулска конвенција, има за циљ успостављање нулте толеранције за различите облике насиља којем су изложене жене. Потписнице Конвенције, међу којима је и држава Црна Гора, обавезале су се да омогуће жртвама сексуалног насиља приступ услугама које би им помагале при опоравку, укључујући правно и психолошко савјетовање, финансијску помоћ, образовање, помоћ при проналаску мјеста за становање и при запошљавању. Будући да жене нису једине жртве породичног насиља, Конвенција позива и на заштитни оквир за мушкарце, дјецу и старије особе које су били изложене насиљу унутар породице. Ипак, жене су у далеко већем броју жртве насиља у породици, сексуалног злостављања, дискриминације на радном мјесту, што указује на распрострањену родну неравноправност.  Министар је подсјетио да је у току ове године поднијето 14 захтјева за бесплатну правну помоћ у Црној Гори, од којих је 12 усвојено, а двије су у току рјешавања. Црна Гора је међу првим државама потписала и ратификовала Истанбулску конвенцију у циљу максималне заштите жена у свом друштву од насиља и насиља у породици као и адекватног сузбијања појаве насиља у друштву. Конвенција је ступила на снагу 01.08. ове године и то у Албанији, Андори, Аустрији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Чешкој, Италији, Португалу, Србији, Шпањолској и Турској, а од новембра и у Француској, Малти и Шведској.

Констатовано је да је у Црној Гори, у превенцији и сузбијању насиља над женама, генерално учињен значајан напредак у протеклих неколико година на законодавном плану и подизању свијести јавности о проблему насиља над женама. Од момента усвајања Закона о заштити од насиља у породици примјећен је повећан број пријављених случајева насиља у породици и насиља над женама, што јасно указује да се Закон примјењује у пракси.

У  периоду од 01.01.2014. до 15.09.2014. за кривична дјела насиље у породици, број донијетих пресуда је 87, од којих 75 осуђујућих, одбијајућих 4, обустављена је 1, док је ослобађајућих 7. Када је ријеч о осуђујућим пресудама, 11 су затворске, 6 је новчаних, 55 условних и 3 су мјере безбједности. Подручни органи за прекршаје, током прошле године, од 1129 предмета из области овог Закона, завршили 942 или 83,43 % предмета што сматрамо добрим резултатом.

Министартсво је у сарадњи са Делегацијом УН у Црној Гори, Мисијом ОСЦЕ у Црној Гори кроз заједничке пројекте реализовало значајан број радионица, семинара за различите циљне групе инволвиране у процес превенције и заштите од насиља у породици. На првом мјесту, министар др Нумановић је извојио чланове/ице 10 мултидисциплинарних тимова.

Он је даље нагласио да проблем насиља над женама и насиља у породици  не можемо посматрати само у законодавном оквиру.,, Насиље над женама је проблем који се дешава у приватној сфери нечијег живота. То никако није приватни проблем, већ напротив, друштвени, и свако од нас носи одговорност за његово рјешавање. Вјерујем да сви дијелимо идеју да смо партнери у овом процесу и Влада и НВО сектор и међународне организације и сваки грађанин и грађанка. Морамо рећи НЕ насиљу “, истакао је Нумановић.

Своја обраћања на сједници имали су и потпредсједник Владе, министар вањских послова и европских интеграција и предсједник Савјета за заштиту од дискриминације, др Игор Лукшић,  Шеф Делегације ЕУ у Црној Гори Њ.Е. Амбасадор Митја Дробнич, замјеник Шефице Мисије ОСЦЕ у Црној Гори господин Валдемар Фигај и предсједница Одбора за родну равноправност госпођа Нада Дробњак.

Презентацију Мишљења о утицају Истанбулске конвенције на законске прописе у Црној Гори изложиле су Алис Томас, Шефица Одјељења за законодавство ОСЦЕ/ОДИХР и Лана Ацкар, савјетница за родну равноправност ОСЦЕ/ОДИХР.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?