Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопстење са XXВИИ сједнице Савјета

Објављено: 26.11.2014. 19:35 Аутор: Савјет

Двадесет седма сједница Савјета за унапређење пословног амбијента, регулаторних и структурних реформи, којом је предсједавао потпредсједник Владе и министар вањских послова и европских интеграција Игор Лукшић, одржана је данас у 10 сати.

На данашњој сједници, Савјет је размотрио и усвојио одговоре ресорних институција поводом препорука из Извјештаја Савјета страних инвеститора (ССИ) у Црној Гори о инвестиционој клими у земљи тзв. „Бијелу књигу“. Извјештај ССИ је представио члан Управног одбора Савјета страних инвеститора Сзаболцс Хорватх и указао на добру сарадњу са Савјетом и Министарством финансија у дијелу елиминисања регулаторних баријера пословању.

Савјет је на данашњој сједници размотрио и усвојио Информацију о реализацији закључака са тематске сједнице Владе у вези са структурним реформама из области: просвјета, здравство и тржиште рада. Констатовано је да је већина закључака реализована, те да је реализација преосталих закључака у току.

Такође, на дневном реду биле су Анализа оправданости спровођења друге фазе обједињавања инспекцијских служби, као и Анализа положаја организација са јавним овлашћењима у Црној Гори. Анализом оправданости спровођења друге фазе обједињавања инспекцијских служби дефинисана је потреба да се законом о измјенама и допунама Закона о инспекцијском надзору, као изузетак, пропише да инспекцијски надзор у области наплате јавних прихода и контроле достављања финансијских извјештаја врши орган државне управе одређен законом којом је уређена та област. Са друге стране, циљ Анализе положаја организација са јавним овлашћењима у Црној Гори је да се препознају проблеми који постоје у области организација које врше јавна овлашћења, али и да се предложе најцјелисходнија рјешења у циљу унапрјеђења стања у области, која су у највећој могућој мјери компатибилна управно-правном систему Црне Горе. На темељу налаза ове анализе приступиће се припреми законодавно-правног оквира којим ће се на системским основама дефинисати положај организација које врше јавна овлашћења у Црној Гори.

На данашњој сједници разматрани су и предлози мјера за унапређење пословног амбијента, који су достављени од стране Уније послодаваца Црне Горе, а у вези са припремом закона о измјенама и допунама Закона о родној равноправности и закона о забрани дискриминације лица с инвалидитетом. Унија послодаваца као актуелне баријере сматра и висину, начин обрачунавања и плаћања чланског доприноса туристичким организацијама као и формирање и начин наплате цијена снабдијевања водом и пречишћавања и одвођења отпадних вода у Општини Будва, те су дефинисани даљи правци дјеловања у циљу превазилажења наведених проблема.

Данас је усвојена и Информација о обавезама ресорних министарстава у вези са Акционим планом »Гиљотине прописа« за ИИИ квартал 2014. годину, која има за циљ да да кратак преглед мјера које су се реализовале и које ће се реализовати у текућој години. Задужени су сви органи обухваћени наведеним Акционим планом да наставе са реализацијом активности предвиђених Акционим планом. Поред тога, чланови Савјета су се упознали и са активностима на имплементацији другог стуба регулаторних реформи – анализе ефеката прописа, а кроз Извјештај „Анализа ефеката прописа у Црној Гори”, који је припремио ОЕЦД/СИГМА. У име ОЕЦД-а, извјештај је члановима Савјета презентирао консултант Клас Клаас. Похваљени су напори Црне Горе усмјерени ка имплементацији овог процеса, те је истакнуто да је наша држава једина држава Западног Балкана која спроводи процедуру припреме Анализе ефеката прописа системски и ефикасно.

Чланови Савјета су размотрили и Иницијативу за успостављање одрживог система управљања грађевинским земљиштем и финансирања локалних самоуправа као предуслова за креирање повољног пословног амбијента, коју је доставила Заједница општина. Такође, упознали су се са налазима недавно објављених извјештаја „Индекса глобалне конкурентности” који припрема Свјетски економски форум, као и Извјештаја о лакоћи пословања за 2015. годину, који припрема Свјетска Банка.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?