- Влада Црне Горе
Семинар „Евроатлантизам- сигурна лука“: Интеграцио...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Семинар „Евроатлантизам- сигурна лука“: Интеграциони процеси доприносе стабилности Црне Горе и региона
Објављено: 27.11.2014. • 23:38 Аутор: Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО / Биро за односе с јавнишћу
У оквиру семинара „Евроатлантизам - сигурна лука“ данас је одржан панел „Учешће Црне Горе у међународним мировним мисијама“ на ком су говорили потпуковник Саша Јовановић - командант првог контигента Војске ЦГ у мисији ИСАФ у Авганистану, поручник фрегате Горан Ђурковић - припадник ВЦГ који је учествовао у мисији ЕУ НАВФОР Аталанта и поручник Дарко Павловић - припадник ВЦГ који је учествовао у мисији УНМИЛ Либерија.
Панелисти су студентима представили своја искуства, карактеристике мисија, конкретна задужења и обавезе које су имали током мисија. Истакли су да је учешће у мисијама посебно значајно у професионалном смислу, јер се стечено знање и искуство преноси на друге припаднике Војске, и доприноси унапређењу цијелог система Војске Црне Горе. Било је ријечи и о разликама појединих мисија које зависе од окружења у којима се спроводе, али и од задатака и обавеза које је потребно испунити.
Попуковник Саша Јовановић је у свом излагању истакао да Црна Гора својим активним ангажовањем у Авганистану и другим међународним мисијама и операцијама, потврђује улогу поузданог партнера међународне заједнице у суочавању са безбједносним изазовима у свијету. Своју улогу команданта првог црногорског контигента у мисији ИСАФ, Јовановић је илустровао активностима које је било неопходно предузети, како би се нашим војницима обезбиједили адекватни услови за живот и рад у окружењу. Битну карактеристику тог ангажовања види и у прилици за сусрет са различитим начинима живота, културама и људима, посебно у другачијем безбједносном окружењу. Јовановић је као главни бенефит учешћа у мисији навео значај тог ангажовања са аспекта реализације спољнополитичких приоритета Црне Горе, уз подсјећање да је временом интересовање војника за учешће у ИСАФ мисији постало све веће. У Авганистану је тренутно десети контигент Војске Црне Горе који, у сарадњи са Оружаним снагама Републике Хрватске, обавља задатке транспорта и обезбјеђења међународних тренинг и савјетодавних тимова у зони Регионалне команде Сјевер.
Поручник фрегате Горан Ђурковић служио је у операцији ЕУ - НАВФОР Аталанта, у водама Арденског залива. Објаснио је разлику између мировних мисија и операција, оцјењујући посебно изазовним рад у овој поморској операцији ЕУ, која има за циљ пружање заштите трговачким бродовима и сузбијању активности пирата.
О условима за рад у Западној Африци говорио је поручник Дарко Павловић, који је био учесник у мисији УНМИЛ Либерија, под покровитељством Уједињених нација. Он је учешће у мисијама описао као прилику да војници дјелују као амбасадори Црне Горе и на најбољи начин представе своју земљу.
На панелу “Безбједност Црне Горе у евроатлантским структурама“ учесници су били декан Велеучилишта ВЕРН из Загреба проф. др Влатко Цвртила, проф. др Иван Машуловић и доц. др Оливера Ињац са Хуманистичких студија Универзитета Доња Горица и мр Иван Јоветић са Факултета за међународну економију, финансије и бизнис УДГ.
Професор Цвртила говорио је о искуствима Републике Хрватске у интеграцијским процесима, акцентирајући изазове у спроводјењу политичких реформи и специфичности хрватског модела подизања подршке јавности интеграционим процесима. Његова порука студентима била је да је у оквиру НАТО-а могуће имати своје опредјељење и слиједити сопствене националне интересе.
Професор Иван Машуловић говорио је о улози Министарства одбране и Војске Црне Горе у процесу интеграције у НАТО. Теме његовог излагања била и су питања избора између самосталне и заједничке изградње одбрамбених капацитета, учешћа војника у међународним мисијама и операцијама, јачања антикорупцијских активности, улога жена у сектору безбједности, значај регионалне сарадње, обуке и едукације. Професор Машуловић је закључио да је Црна Гора мали, али поуздан партнер, да испуњава задатке који су пред њу постављени, у складу са највећим стандардима НАТО.
Мр Иван Јоветић говорио је о међусобној условљености безбједности и економског развоја, нарочито у региону Западног Балкана. Такође је подсјетио да ниједна држава не може самостално остварити безбједност на нивоу који се може обезбиједити путем колективне одбране, што се односи и на случај Црне Горе.
Теме излагања доц. др Оливере Ињац биле су савремени изазови безбједности, те могући извори угрожавања безбједности Црне Горе. “Ризици су бројни и транснационалне природе који су често комплексни, повезани и условљени”, казала је она, оцијенивши да ни једна држава не може изоловано постићи задовољавајући степен безбједности. Такође је нагласила значај сарадње међу државама која може бити постигнута само на бази повјерења међу партнерима.
Студенти су активно учествовали у раду панела бројним коментарима и питањима. Закључак панела, према њиховим ријечима, могао би бити да интеграциони процеси доприносе стабилности Црне Горе и региона, те да је интеграција у НАТО савез и у економском погледу исплативија него опција неутралности.
Радни дио семинара „Евроатлантизам - сигурна лука“ завршен је посјетом Луци Бар, гдје су студенти имали прилику да се упознају са радом ове црнгорске компаније, као и са значајем процеса кодификације прозивода и услуга у складу са НАТО стандардима.
НАТО систем кодификације је настао из потребе да савезници буду интероперабилни, односно да и у материјалној сфери и сфери логистике говоре једним и свима разумљивим језиком. Процесом кодификације, компаније обезбједјују себи видљивост и присуство на тржиштима држава НАТО и држава партнера НАТО, које користе овај систем кодификације.
Комуникациони тим Савјета за чланство у НАТО / Биро за односе с јавношћу
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?