- Влада Црне Горе
На првој годишњој конференцији Партнерства отворен...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
На првој годишњој конференцији Партнерства отворених влада у Бразилији похваљени напори Црне Горе ка повећању транспарентности рада Владе
Објављено: 18.04.2012. • 21:04 Аутор: Биро за односе с јавношћу
Јуче је почела Прва годишња дводневна конференција Партнерства отворених влада у Бразилији, чији је домаћин предсједница Бразила Дилма Роусефф. На конференцији учествује више од 50 земаља свијета, које су посвећене унапређењу трансперентности рада својих влада.
Делегацију Владе Црне Горе предводи савјетница предсједника Владе за међународну економску сарадњу и структурне реформе и замјеник координатора Оперативног тима за израду и спровођење мјера из Акционог плана у складу са принципима Партнерства отворених влада Ивана Петричевић. У делегацији се налазе и помоћник министра финансија за финансијски систем и унапређење пословног амбијента и координатор Оперативног тима Бојана Бошковић и самостални савјетник у Министарству финансија Слађана Павловић. Поред владине делегације, на Конференцији је учествовао и представник МАНС-а Вук Мараш.
У уводном дијелу конференције, осим предсједнице Бразила, учешће су узели државна секретарка САД-а Хилларy Цлинтон, предсједник Владе Грузије Нила Гилаури, те предјседник Савезне републике Танзаније Јакаyа Кикwете.
Државна секретарка САД-а Хилларy Цлинтон је у свом излагању, у два наврата похвалила напоре Црне Горе ка повећању транспарентности рада Владе и појединим мјерама представљеним у Акционом плану. Похвала се прије свега односи на напоре усмјерене ка стварању е-петиција, чиме би се омогућило грађанима да креаторима јавних политика директно достављају своје идеје и мишљења. Такође је позитивно оцијењена и мјера која се односи на израду Закона о заштити лица која пријављују корупцију.
У другом дијелу првог дана Конференције, представници влада су представљали своје акционе планове. Црна Гора је своје излагање имала у оквиру панела на којем су учествовали и Албанија, Македонија и Хрватска.
Вођа црногорске делегације Ивана Петричевић је у свом десетоминутном излагању представила активности које је Црна Гора до сада предузела на повећању транспарентности рада, односно побољшању јавних услуга, повећању јавног интегритета, ефикасном управљању јавним ресурсима, стварању сигурнијих заједница и повећању корпоративне одговорности. Такође су истакнуте и активности које ће бити предузете у наредном периоду, а које се прије свега односе на доношење новог Закона о слободном приступу информацијама, увођење е-петиција, доношење закона о заштити лица која пријављују корупцију, унапређење портала е-управе, те на дефинисање јасних и објективних креитеријума и спровођење поступка за омогућавање учешћа НВО-а у раду владиних тијела.
Увођење е-петиција и израда закона о заштити лица која пријављују корупцију се налазе међу топ 10 мјера које су владе навеле као обавезе у будућем периоду.
Други дан конференције ће бити организован као тематске сесије и дискусије на којим ће представници имати могућност да се упознају са изазовима на путу ка већој отворености влада.
Везани чланци:
БОК одржао седму редовну сједницу 30.11.2024.
Gjeloshaj поново позван у Вашингтон 01.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?