- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Створене основе за успостављање ГИС-а у сектору во...
Створене основе за успостављање ГИС-а у сектору вода Црне Горе
Црна Гора је створила техничке и кадровске основе за успостављање Географског информационог система (ГИС) у сектору вода, што ће омогућити боље управљање поплавама у сливу ријеке Лим. Имајући у виду да поплаве не познају границе и да је за њихово управљање неопходан регионални приступ, пројекат је реализован кроз прекограничну сарадњу са Србијом, уз претприступну подршку Европске уније.
Познато је да је велики дио Лима и његових притока склон поплавама. Током посљедњих пола вијека регистровано је неколико већих поплава, које су у посљедње вријеме учестале. Високи водостаји изазивају плављење урбаних површина, индустријских објеката, депонија, утичу на појаву ерозија које узрокује штете на пољопривредном земљишту и саобраћајницама. Све то ствара велике економске штете, доноси опасност од загађивања и угрожава безбједност становништва.
Осим што су створене основе за успостављање ГИС система у сектору вода Црне Горе, учитан је просторни модел терена, пописани су и систематизовани подаци из домена заштите од поплава, а уз помоћ партнерске институције из Србије, креиран је и модел података. „Постоји могућност да систем прошимо на цијелу територију Црне Горе. За то су нам потребна допунска истраживања, прије свега у домену поузданих хидролошких података о појавама великих вода и података о капацитетима изграђеним на угроженом простору које је потребно штитити. Такође, потребна су и знатна финансијска средства“, истиче министар пољопривреде и руралног развоја проф.др Петар Ивановић.
Он оцјењује важним за сектор вода у Црној Гори да се реализованим активностима успоставио основ за будући Водни информациони систем. „Надоградњом изграђеног модела и допуном за остале области управљања водама, може се обезбиједити употребљиво средство за организацију података и напредне анализе у домену вода. Такав систем може да повезује све институције, које се баве управљањем водама на националном и регионалном нивоу“, казао је Ивановић.
Приликом имплементације Пројекта уочени су аргументи и могућности за иницирање споразума између Србије и Црне Горе о прекограничној сарадњи у управљању ризицима од поплава у сливу ријеке Лим. Обје партнерске институције стекле су увид у потребе за заједничким истраживањима и улагањима, које такав споразум може оквирно поткријепити.
„Слике које смо имали прилике да видимо током недавних поплава у Србији, Хрватској и Босни и Херцеговни довољно опомињу. Надам се да боље разумијемо да су кључ заштите од поплава: познавање карактеристика простора и превенција. Видјећемо да ли у Црној Гори постоји довољно интелектуалне, кадровске, финансијске, па рекао бих и политичке спремности за наредне кораке. Уколико их не буде, постоји реална опасност да нас последице и даље опомињу у будућности, и да штете превазиђу наше садашње разумијевање проблема и недостатак мудрости да се што прије ухватимо у коштац са превенцијом од поплава, а не да се сучељавамо са трошковима санације“, поручио је министар Ивановић.
Пројекат „Географски информациони систем за боље прекогранично управљање поплавама у сливу Лима“, имплементирали су Управа за воде Министарства пољопривреде и руралног развоја Црне Горе и Србијаводе. Развој јавних институционалних система превенције у овом пројекту биће ефикаснији кроз географски информациони систем.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја