- Влада Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са сједнице Владе Црне Горе
Настављајући спровођење реформе правосуђа, Влада Црне Горе, на 92. сједници којом је предсједавао предсједник Мило Ђукановић, утврдила је предлоге закона о Уставном суду Црне Горе, о Државном тужилаштву и о Специјалном државном тужилаштву.
Новим Законом о Уставном суду Црне Горе регулише се поступак избора судија Уставног суда и функционалне надлежности за одлучивање о уставној жалби. Његовим доношењем унаприједиће се регулисање дејства одлука Уставног суда и одредби које уређују поступак по уставној жалби, у складу са међународним стандардима, чиме ће се испунити обавезе предвиђене Акционим планом за Поглавље 23 и повећати ефикасност уставне жалбе, као посљедњег националног правног средства за заштиту људских права и слобода.
Израда Закона о Државном тужилаштву, као једна од мјера за јачање независности правосуђа, предвиђена је Акционим планом за Поглавље 23. Његовим усвајањем обезбједиће се објективне и транспарентне процедуре избора државних тужилаца, што ће допринијети јачању независности Државног тужилаштва. Новине законским рјешењима успоставља се јединствен систем избора државних тужилаца на нивоу Црне Горе, на основу поступка који је транспарентан и заснован на заслугама, успоставља се систем периодичног оцјењивања рада државних тужилаца, уводи систем напредовања на основу резултата рада и уређује поступак трајног упућивања државног тужиоца из једног у друго државно тужилаштво на добровољној основи. Уз то, предложено је и ревидирање поступка дисциплинске одговорности и система дисциплинских прекршаја државних тужилаца.
Доношење Закона о Специјалном државном тужилаштву предвиђено је акционим плановима за поглавља 23 и 24, као једна од мјера за успостављање независних, дјелотворних и специјализованих органа за борбу против корупције и организованог криминала. Његово усвајање ће омогућити ефикасније процесуирање кривичних дјела организованог криминала, без обзира на висину прописане казне, као и кривичних дјела са елементима корупције у државном сектору, ако је извршилац јавни функционер, у складу са законом којим се уређује спрјечавање сукоба интереса. Такође, нови закон ће омогућити ефикасније процесуирање кривичних дјела са елементима корупције у приватном сектору, ако је прибављена имовинска корист која прелази износ од четрдесет хиљада, те кривичних дјела прања новца, тероризма и ратних злочина.
На сједници је утврђен и Предлог закона о измјенама и допунама Закона о јавним окупљањима којим се прописују извјесна ограничења јавних окупљања у мјери која је неопходна демократском друштву, ради заштите јавне безбједности, права, слобода и здравља других лица. Прописана ограничења сразмјерна су потребама заштите од тероризма, заштите државне безбједности и заштите безбједности и права других.
Разматрајући Анализу појединих аспеката пореске политике - перспективе за реформу и Информацију о стању јавних финансија и броју запослених на локалном нивоу, Влада је одложила доношење конкретних закључака до наредне сједнице, како би се у предлог мјера интегрисале и поједине сугестије из данашње дискусије. Истичући одлучност у реализацији основних циљева реформе пореског система – осигурање одрживости јавних финансија и ограничавање раста јавног дуга, смањење пореског оптерећења и унапређење инвестиционог амбијента и конкурентности црногорске економије – Влада је нагласила да новим мјерама неће бити угрожена конзистентност црногорске пореске политике и неће доћи до повећања пореза.
Влада је размотрила и утврдила Предлог одлуке о доношењу Просторног плана посебне намјене за Дурмиторско подручје и закључила да га достави Скупштини Црне Горе ради доношења.
Влада је ради реализације обавеза из глобалне иницијативе „Партнерство отворених влада“ у објективно најкраћем року измијенила Закључак 64. сједнице тако што је прецизирано да избор представника невладиних организација у Оперативни тим Партнерства отворених влада треба да буде обављен сходно Уредби о начину и поступку остваривања сарадње органа државне управе и невладиних организација, док је координатор Оперативног тима задужен да именује Оперативни тим у року од пет дана од дана завршетка поступка за избор представника невладиних организација у Оперативни тим. Такође је измјеном закључка координатор Оперативног тима задужен да редовне кварталне извјештаје подноси искључиво Влади.
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ