- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Изјава савјетнице за односе с јавношћу, Тамаре Поп...
Изјава савјетнице за односе с јавношћу, Тамаре Поповић, поводом обиљежавања Међународног дана борбе против корупције / флајер "Стоп корупцији"
Уважени представници медија,
Борба против корупције је један од приоритета у раду и дјеловању службеника Управе полиције Министарства унутрашњих послова – како у Одсјеку за борбу против организованог криминала и корупције, тако и у центрима и одјељењима безбједности и другим организационим јединицама полиције.
Управа полиције МУП-а, као орган откривања кривичних дјела, предузима активности на откривању, спрјечавању и сузбијању коруптивних кривичних дјела, у сарадњи са надлежним тужиоцима. Свјесни смо изазова који Управу полиције очекују на овом пољу, будући да је и Европска комисија у Извјештају о напретку констатовала да је потребно постићи још боље резултате у овој области дјеловања. Ипак, тај изазов је за нас подстрек да уложимо још веће напоре, уз оснаживање људских и материјално – техничких капацитета, како би полицијске активности на сузбијању корупције биле ефикасније.
Међутим, да би борба против корупције, као друштвено негативне појаве, била успјешна потребно је да се у њу укључе сви релеватни сегменти друштва и да у том смислу дају допринос у оквиру својих надлежности или могућности, у чему је веома важна и сарадња грађана.
Зато смо одлучили да данас, поводом 09. децембра, Међународног дана борбе против корупције, који нас подсјећа да корупција није проблем само једног друштва већ да ова друштвено негативна појава има и међународни карактер, искористимо прилику да и на овај начин позовемо грађане да пријаве корупцију Управи полиције.
Службеници саобраћајне полиције ће данас, на више локација у Подгорици, учесницима у саобраћају – возачима, сувозачима као и пјешацима, дијелити флајере „Стоп корупцији“, у којима су наведени контакт телефони, е-маил адресе и други начини на које се корупција може пријавити полицији.
Стога позивамо грађане да се обрате Управи полиције на било који начин – у писаној форми или усмено, уколико имају сазнање или сумњу да је извршено, да је у току или да ће бити извршено кривично дјело са обиљежјем корупције или уколико могу дати податке од интереса за откривање кривичних дјела корупције и њихових извршилаца.
Полицијски службеник обучен за поступање по пријавама корупције ће:
- заштити идентитет пријавиоца,
- заштити садржај пријаве односно података о корупцији,
- предузети посебне мјере обезбјеђења средстава и начина комуникације, како би онемогућио било какав неовлашћени приступ пријави односно подацима које је грађанин саопштио, као и грађанину који је пријавио корупцију.
Такође, полицијски службеник је дужан да, приликом запримања пријаве, грађанину пружи прецизну информацију о процедури подношења пријаве и мјерама његове заштите. У случају да је пријавилац лице које има статус државног службеника или намјештеника, полицијски службеник је дужан да то лице упозна и да је Законом о државним службеницима и намјештеницима уређена заштита службеника и намјештеника који пријављују корупцију.
Важно је нагласити да грађани корупцију могу пријавити и анонимно. Дакле, ако грађанин не жели да се представи полицијском службенику приликом пријаве корупције – не мора то урадити. Битно је да полиција добије релеватну информацију по којој може да поступа.
Када је у питању пријава корупције од стране грађана, Управа полиције МУП-а је у периоду од 01. јануара од 01. децембра, у организационим јединицима на територији Црне Горе, запримила укупно 29 пријава, што представља значајан пораст пријава грађана које се односе на корупцију јер их је током прошле године било 13. Са свим пријавама су упознати надлежни тужиоци. Један број ових пријава је већ резултирао кривичним пријавама, док су остале у раду.
Интересантан је податак да су од 29 пријава корупције, које су грађани поднијели полицији од поечтка ове године, само двије биле анонимне. Од укупног броја, дакле 29, 11 пријава корупције је полицији пријављено личним присуством, девет пријава је поднијето е-маилом, осам путем поште и једна пријава је поднијета путем телефона.
Од 29 пријава корупције поднијетих током ових 11 мјесеци, двије пријаве су поднијели државни службеници због давања мита од стране странака. У једном случају је против осумњиченог лица поднијета кривична пријава, док се у другом случају тужилац изјаснио да нема елемената бића кривичног дјела које се гони по службеној дужности.
Пријаве корупције које су поднијели грађани од почетка године су се углавном односиле на сазнања о могућој корупцији службеника више државних органа и установа. Од тог укупног броја – дакле 29 пријава, четири пријаве су се односиле на полицијске службенике, од чега је једна довела до процесуирања једног полицијског службеника за два кривична дјела злоупотреба службеног положаја. Двије пријаве против полицијских службеника су у раду, док рад на једној пријави није окончан због немогућности ступања у контакт са подносиоцем пријаве која није била анонимна.
Службеници Сектора криминалистичке полиције су иначе, сходно оперативним сазнањима и информацијама до којих су дошли на терену – дакле, независно од пријава грађана, у периоду од 01. јануара до 01. новембра ове године надлежним државним тужиоцима поднијели 42 кривичне пријаве (од којих шест из надлежности Специјалног тужиоца) против 53 физичка и два правна лица, због основане сумње да су починила 62 кривична дјела са обиљежјима корупције, којима је, како се процјењује, наступила материјална штета од око 974.155 еура.
Флајер "Стоп корупцији" можете преузети ОВДЈЕ флајер стоп корупцији.пдф