- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопштење: Представљена студија “Смјернице за упра...
Саопштење: Представљена студија “Смјернице за управљање смјештајних капацитета“
У Министарству одрживог развоја и туризма представљена је студија “Смјернице за управљање смјештајних капацитета“, од стране консултатске куће Хорват ХТЛ из Загреба, са циљем да се прикажу савремене врсте смјештајне понуде, као и модели управљања туристичким некретнинама у свијету. Упоредо са тим приказана је и анализа праксе у Црној Гори, која се односи на моделе управљања некретнинама у туризму.
Састанку су присуствовали министар одрживог развоја и туризма, Бранимир Гвозденовић, са сарадницима, представници Инвестиционо-развојног фонда, Секретаријата за развојне пројекте, Управе за некретнине, као и представници туристичке привреде и великих инвестиционих пројеката у Црној Гори.
Током састанка анализиране су врсте смјештајне понуде, пословни модели управљања туристичким некретнинама у свијету, као и економски утицаји савремених врста туристичког смјештаја и пословних модела. Користећи анализу најбоље свјетске праксе, а сагледавајући комплетну слику законске регулативе из области туризма у Црној Гори, предложене су конкретне смјернице за унапређење смјештајне туристичке понуде, као и мјере за даље координиране активности у правцу унапређења инвестиционог амбијента и подстицаја туристичкој привреди.
Акценат је стављен на анализу праксе у Црној Гори и на постојећим моделима управљања некретнинама у туризму. Образложени су законски прописи из области туризма и угоститељства, те просторног планирања у дијелу појмова за угоститељске објекте. Описан је начин разграничења туризма и становања у законској регулативи Црне Горе, а дат је и осврт на развојно-инвестиционо тржиште и савремене врсте туристичке смјештајне понуде у Црној Гори.
Студија ће послужити као основ за даље координиране активности у правцу прилагођавања законске регулативе савременим потребама тржишта, гдје је посебно стављен акценат на јачање сегментације туристичке тражње, као и потребе унапређења конкурентске способности у привлачењу гостију. На свјетском тржишту у групи хотелских смјештајних објеката развили су се различити деривати класичних хотела, као што су хибридни хотели, хотели резиденције, мјешовити ризорти (миxед-усе ресортс), сервисни апартмани, ресиденце и дестинацијски клубови. Студијом је сваки од поменуте врсте хотела темељно обрађен и наведене су предности пословања и егзистирања такве понуде смјештајног капацитета.
Као закључак свеобухватне анализе предложене су мјере за унапређење пословног амбијента и дате одређене препоруке.