- Влада Црне Горе
Ауторски текст предсједника Владе Црне Горе Мила Ђ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Ауторски текст предсједника Владе Црне Горе Мила Ђукановића за Танјуг поводом Београдског самита
Објављено: 15.12.2014. • 18:45 Аутор: Биро за односе с јавношћу
Мала земља, али важан партнер на Балкану
Пише: Предсједник Владе Црне Горе Мило Ђукановић
Црна Гора је најмања балканска држава, са БДП-ом од 3,4 милијарде еура и 620 хиљада становника. Значај Црне Горе за стабилност и просперитет Балкана превазилази њену величину. Црна Гора је важна и сигурна лука за сарадњу у региону и међу регионима. Може бити и важан економски партнер. На то упућују наша ближа историја, наша садашњост и наша стремљења.
Упркос томе што је историја Балкана историја ратовања, Црна Гора је обновила своју независност мирним, демократским путем. Једина од бивших југословенских република у којој није било ратова и ратних разарања током распада Југославије. Напротив, у времену конфликата и страдања, била је уточиште за избјеглице свих националности. Тако смо учврстили међуетнички и међувјерски склад. И на тој основи градили повјерење и најбоље односе са сусједима.
Данас је Црна Гора окренута европској будућности и економском развоју. Иако до недавно најсиромашнија република бивше Југославије, Црна Гора је данас лидер међу државама Западног Балкана, мјерено дохотком по глави становника. Током посљедње деценије забиљежили смо раст БДП од преко три пута. То јесте импресивно, али кад се узме у обзир да номинално доходак износи око 5,5 хиљада еура, онда је јасно колико заостајемо за најнапреднијима.
Разумијемо да су за просперитет пресудне функционалне институције, владавина права и рационална државна управа. Да је за сваку, а посебно малу економију важно да буде отворена, да гради систем слободне трговине, слободних капиталних токова и привлачног инвестиционог амбијента. Црна Гора успоставља такав поредак. Ради добра наших грађана, и ради стабилности и безбједности наше државе одабрали смо пут интеграција у ЕУ и НАТО. Данас смо земља-лидер из региона у преговорима са ЕУ.
Еуро је званична валута, која уз мање трансакционе трошкове подупире слободан капитални и трговински режим који смо усвојили. Потписивањем уговора о слободној трговини Црна Гора је дио тржишта од преко 800 милиона становника. Пореске стопе су међу најнижима у Европи, ПДВ је 19%, а порез на добит и доходак 9%).
Сви компаративни показатељи о конкурентности, економским слободама и условима за бизнис, показују да је Црна Гора међу водећим земљама региона. Посебно је важно што из године у годину биљежимо прогрес. За нас је још важније што су инспиративан послован амбијент у Црној Гори препознали и инвеститори, из преко 100 држава. Куриозитет је да су у једној од најмањих држава Европе данас започети, или започињу, неки од највећих пројеката у Европи. Највеће глобалне компаније, су заинтересоване за експолатацију налазишта нафте и гаса у црногорском подморју.
Црна Гора је и држава учесник пројекта Јадранско Јонског гасовода који представља крак Транс-јадранског гасовода. Кинеске, чешке и словачке компаније су заинтересоване за градњу ИИ блока термоелектране. Француска компанија ускоро ће започети изградњу прве фарме вјетроелектрана, а у припреми су пројекти за изградњу великих хидроелектрана на ријекама Морача и Комарница.
Ови и други пројекти и инвестиције ће свакако поспјешити економски развој Црне Горе. Међутим, да бисмо економски раст убрзали на потенцијалних 5% морамо се одлучно суочити са инфраструктурним ограничењима, јер смо, иако у срцу Европе, још увијек тешко доступни и слабо повезани. Зато са кинеским компанијама и уз подршку кинеске Еxим банке почињемо реализацију највећег инфраструктурног пројекта, ауто пута, који ће повезивати Луку Бар, преко Београда и Будимпеште са Централном и Западном Европом. Уз обнову пруге и других путних коридора Црна Гора и регион ће бити боље саобраћајно увезани.
Економски развој је једини пут којим можемо да излијечимо нашу вишевјековну економску И демократску заосталост.Просперитет је и инструмент за јачање регионалне стабилности.
Нашим политикама, заједно са партнерима из међународне заједнице и инвеститорима, желимо да трансформишемо Црну Гору у брзорастућу економију шанси и прилика за бизнис и профит, а грађанима да понудимо нова радна мјеста. Надамо се да ће то бити пут којим ће ићи све државе нашег региона.
(Ауторски текст за српску агенцију Танјуг поводом Трећег састанка шевофа влада Кине и земаља централне и источне Европе)
Текст је објављен на интернет адреси: хттп://танјуг.рс/новости/157623/дјукановиц--мала-земља--али-вазан-партнер-на-балкану.хтм
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?