Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Генерални директор др Грбовић говорио на ТАИЕX радионици на тему: "Штетана употреба алкохола - начини и путеви у борби против алкохолизма"

Објављено: 25.02.2015. 15:55 Аутор: ПР слузба
Поштована госпођице Брајовић, уважене колегинице и колеге, драги гости, представници медија
Изражавам задовољство што сам данас у прилици да, у име Министарства здравља, отворим Таиеx радионицу посвећену управљењу “Скрининг програма за рано откривање штетене употребе алкохола“
Ова радионица треба да пружи информације о томе како да се управља скрининг програмом за рано откривање штетне употребе алкохола и како пратити пацијента у циљу постизања најбољег исхода и доношења одлука заснованим на квалитетним подацима.
Црна Гора је мала држава са нешто више од 600 хиљада становника, али проблем распрострањености алкохолом проузрокованих поремећаја, у Црној Гори, никако није мали.
Алкохолизам је и код нас и у свијету најзаступљенија болест зависности. Када говоримо о психијатријским болестима са највећим ефектима на друштвену продуктивност, послије депресије, алкохолизам је ментални поремећај који има најјачи ефекат на инвалидност у глобалном смислу. Повећана конзумација алкохола представља један од најозбиљнијих ризико-фактора за здравље појединца и становништва. Такође, алкохолизам је повезан са око 200 различитих соматских болести и повреда, а утиче и на раст броја убистава и самоубистава. Треба истаћи и посебно социјални проблем штетне употребе алкохола без класичних знакова и симптома зависности- саобраћајне несреће, породично насиље, туче...Дакле, алкохолизам је класична социјално медицинска болест, у чијем настајању значајну улогу играју и социјални фактори. Због тога је у разумјевању алкохолизма потребан, осим медицинског, свеобухватан екосистемски приступ. Коријени ове болести налазе се у веома распрострањеној навици коришћења алкохолних пића у општој популацији. Пијење алкохола у Црној Гори је дио „наслеђа и националне традиције“, као и производња алкохолних пића у „ домаћој радиности“.
О размјерама штетне употребе алкохола у Црној Гори не можемо говорити поуздано, јер недостају емпиријски подаци о преваленцији и обрасцима употребе алкохола у општој популацији, количини и врсти алкохола који се конзумира, перцепцији конзумената, здравственим и другим посљедицама употребе алкохола. Процјењује се да у Црној Гори има око 30.000 зависника од алкохола, а с обзиром да због алкохолизма једне особе пати још најмање четворо људи у њеном блиском окружењу, то би значило да алкохол непосредно негативно утиче на живот око 120.000 људи у Црној Гори. Једино је употреба алкохола у популацији адолесцената значајније испитана, спровођењем два круга интернационалног ЕСПАД истраживања. Резултати ЕСПАД истраживања међу средњошколицима 2001.г. и 2008.г. кажу - да је до 16. године 74 % односно 77% младих конзумирало алкохол бар једном у животу. Једини подаци који у Црној Гори постоје о конзумацији алкохола код одраслих потичу из Анкете о мјерењу животног стандарда која је спроведена 2008. године на популацији становника старости преко 20 година. Према резултатима ове анкете, један од четири одрасла становника (25,1%) пио је алкохол повремено или свакодневно у 2008. години. Од тог броја, више од једне десетине (2,9%) пило је сваког дана. Укупна конзумација чистог етил алкохола по глави становника годишње у Црној Гори износи око 12.8 л.
Алкохолизам је један од најозбиљнијих социјално медицинских проблема са великим рушилачим потенцијалом устремљеним на појединца, али и друштво у цјелини. Борба против ове комплексне болести која уништава здравље појединца, разара породицу и има битног ефекта на продуктивност и проспаритет једне нације, посебно у нашем региону -гдје је навика конзумирања алкохола и даље врло присутна- мора се подићи на виши ниво.
У Црној Гори се ради на увођењу скрининга штетне употребе алкохола на нивоу ПЗЗ, јер је једна од најважнијих карика у ланцу борбе против алкохолизма, на вријеме препознати проблем, то јест привидно здраву особу која конзумира алкохол на ризичан или штетан начин.
Улози су сразмјерно мали у односу на очекивану добробит.
Треба, наравно узети у обзир и чињеницу да су наши кадровски и огранизациони капацитети да се носимо са овим проблемом недовољни, али уз увјерење да ћемо сви дати свој максимум како да се успјешно имплементира овај скрининг програм, пратили и на најбољи начин управљали резултатима скрининга, желим Вас успјешан рад и продуктиван дан!
Хвала.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?