Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Ранг листа кандидата/кандидаткиња за чланство у Комисији за расподјелу дијела прихода од игара на срећу

Објављено: 25.03.2015. 23:50 Аутор: Канцеларија за сарадњу са НВО

Канцеларија за сарадњу са невладиним организацијама, на основу члана 7 Уредбе о критеријумима за утврђивање корисника и начину расподјеле дијела прихода од игара на срећу („Службени  лист ЦГ“, број 42/11), а у вези са Одлуком о Савјету за развој невладиних организација ("Службени лист ЦГ", бр. 21/14), и Јавним позивом невладиним организацијама за достављање подршке кандидатима са Листе кандидата за чланство у Комисији објављује Ранг листу  кандидата/кандидаткиња за седам чланова/ица Комисије за расподјелу дијела прихода од игара на срећу, са називима невладиних организација које су их предложиле.

На Јавни позив за давање подршке кандидатима за чланство у  Комисији, објављен 16. фебруара 2015. године, пристигло је 886 подршки и све су стигле у року. Међутим, због толиког броја, са једне и техничких проблема у вези са провјером и обрадом података, са друге стране, два пута је помјеран рок за објављивање Ранг листе.

На Листи кандидата објављеној 16. фебруара о.г, било је 25 кандидаткиња и кандидата, а на Ранг листи се налази 16, јер су, у међувремену, 4 кандидата повукла кандидатуру, један је био у „конфликту интереса“ у моменту објављивања Јавног позива (19. јануара), а и моменту давања изјаве да није у „конфликту интереса“ (30. јануара), а за четири кандидата нијесу достављене подршке.  

Од 886 подршки, 610 се односило на ових 16 кандидата, и они су детаљно провјерени и обрађени, уз напомену да су 462 подршке биле у складу са Јавним позивом и Одлуком, а 148 није. Дакле, готово трећина подршки није била у складу са прописаним условима! Подршке које су се односиле на 9 кандидата који се не налазе на Ранг листи, њих 276, такође су административно обрађене, мада за исте нијесу провјеравани подаци у МУП-у.

Као што је и раније објављено, недостаци због којих подршк енијесу биле у складу са прописним условима, односили су се и на формалне и на суштински недостатке, као што су:

-       давање подршке већем броју кандидата (двојици па и тројици), што није у складу са Позивом, којим је прецизирано да НВО може подржати само једног кандидата;

-      преглед реализованих пројеката и активности у претходној години није достављен, или не садржи својеручни потпис овлашћеног лица, или није овјерен печатом НВО, или недостаје и потпис и печат, а слична је ситуација и са изјавама о “конфликту интереса”,

-       достављање само обрасца подршке, без прописане документације у прилогу;

-      преглед реализованих пројеката и активности у претходној години, не садржи јасне и потпуне информације о реализованим активностима, односно пројектима, или је написан нечитко, па није било могуће утврдити њихову релевантност у односу на области/подручја дјеловања у коме је кандидат коме се даје подршка;

-       достављање више подршки у једној коверти, и др.

Канцеларија посебно указује на један од кључних недостатака који је значајно успорио процес провјере и обраде достављених докумената, нарочито података, који су прибављани од Министарства унутрашњих послова, обзиром да оно по службеној дужности води евиденцију о њима. Ради се о броју НВО под којим је уписана у Регистар НВО и о називу НВО. Изгледа невјероватно, али због погрешно написаних поменутих податка, проналажење конкретне НВО и њеног статута је била у појединим случајевима и “немогућа мисија”, нпр. НВО је у обрасцу написала један назив, у печату на том истом обрасцу, написан је други назив, а у статуту када се пронађе на крају, испостави се трећи; даље умјесто броја из Регистра уписан је дјеловодни број рјешења о упису……. па када се тома додају и слични или идентични називи организација које су и чланови истоименог савеза, само са различитим сједиштем, онда је јасно зашто је за утрђивање Ранг листе било потребно знатно дуже вријеме од оног прописаног Одлуком. Но, најважније је да су подаци пронађени и провјерени, како не би било ко био оштећен.

У току поступка, Канцеларији је достављено неколико маилова са документима о могућем или и евидентном “конфликту интереса” једног броја кандидата, а било је и писаних представки у вези са истим питањем. У овим случајевима, оцијењено је неопходним провјерити те чињенице код надлежног органа, па је Канцеларија, за све кандидате који се налазе на листи, прво провјерила податке у јавно доступној евиденцији Комисије за спрјечавање сукоба интереса, а након тога, за један број кандидата обратила се Комисији са молбом да провјери битне чињенице у односу на датум објављивања Јавног позива, јер је исти кључан (нпр. на тај дан је НВО морала да буде уписана у Регистар НВО да би могла да предлаже канидата или да  да подршку...).

Канцеларија је, без обзира што располаже изјавама кандидата са својеручним потписом о непостојању „конфликта интереса“, обавијестила и све НВО-предлагаче кандидата за које постоји сумња у потенцијални „конфликт интереса“ да поново провјере „те“ чињенице и одреде се према истима, те обавијесте Канцеларију о свом ставу, односно  уколико се потврди „конфликт интереса“ да ли одустају од предлога или евентално кандидат одустаје од кандидатуре.

У међувремену је Стручна служба Комисије за спрјечавање сукоба интереса доставила одговор (Комисија није у међувремену засиједала), а већина НВО које су упозорене на могући сукоб интереса њихових кандидата, доставила је Канцеларији акт о повлачењу предлога, односно одустајању кандидата од кандидатуре, па је, на основу поменутих података, Канцеларија утврдила Ранг листу са 16 кандидата, која ће бити прослијеђена Министарству финансија, на даље поступање-процесуирање предлога за именовање Комисије за расподјелу дијела прихода од игара на срећу Влади Црне Горе.

Захваљујемо свим учесницима у поступку на учешћу и разумијевању због помјерања рока као и колегама из Министарства унутрашњих послова на помоћи.

На крају подсјећамо да ће, за шест области/подручја дјеловања, са Ранг листе даље бити процесуирано седам кандидаткиња/кандидата са највећим бројем подршки у складу са Одлуком и Јавним позивом, јер се у области 1) социјална заштита и хуманитарне дјелатности, бирају два члана/ице, а у осталим областима по један/једна.

Ранг листу можете преузети овдје, а биће постављена на хттп://www.гсв.гов.ме/библиотека/извјестаји

Канцеларија за сарадњу са НВО

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?