- Влада Црне Горе
Министарство финансија САОПШТЕЊЕ: Припрема ФАСП-а за Црну Гору
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
САОПШТЕЊЕ: Припрема ФАСП-а за Црну Гору
Објављено: 09.04.2015. • 17:08 Аутор: Ивона Михајловиц - администартор
Министар финансија др Радоје Жугић састао се са делегацијом Међународног монетарног фонда и Свјетске банке, коју су предводили г-дин Петер Лохмус и г-дин Алеxандер Панков.
Повод састанка била је припрема за израду Програма процјене финансијског сектора (ФАСП) за Црну Гору, која се односила на дефинисање потенцијалног обима главне ФАСП мисије, која је планирана за септембар текуће године.
Наиме, у оквиру наведеног Програма, експерти поменутих финансијских институција процјењују стабилност финансијског сектора и његов могући допринос расту и развоју, кроз оцјену квалитета регулације и супервизије банкарског тржишта, тржишта осигурања и финансијског тржишта у односу на прихваћене међународне стандарде. Такође, аналитички оквир ФСАП-а укључује идентификацију предности и евентуалних недостатака, као и извора ризика, али и развојних потреба.
У том контексту, министар Жугић је апострофирао потребу снажења подстицаја у сфери банкарског система, првенствено кроз повећање активности банака и ефикасније пословање, имајући у виду да је стабилност реалног сектора једна од кључних обавеза Владе Црне Горе, али и доминатна подлога за динамизирање раста и јачање конкурентности. Стога, објективан и свеобухватан преглед стања од стране поменутих инстутиција, у многоме ће помоћи у прецизнијој идентификацији области у којима постоји неадекватан ниво усклађености.
Експерти двију институција су истакли да је интезивна комуникација са релевантним црногорским институцијама била од велике користи у прикупљању неопходних информација и конципирању оквира дјеловања у погледу израде детаљне процјене стабилности, дубине и ефикасности финансијског система. У крајњем, дефинисани Извјештај садржаће конкретне и врло практичне препоруке у циљу рјешавања препознатих рањивости.
Подсјећамо да је оцјена стабилности обавезна за 29 земаља са системски значајним финансијским секторима, а које су чланице ММФ- а и Свјетске банке.
ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?