- Влада Црне Горе
Министарство поморства Саопштење: У Трсту одржана конференција “Улога Евр...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: У Трсту одржана конференција “Улога Европске уније у земљама Западног Балкана. Допринос транспорта процесу проширења“
Објављено: 24.04.2015. • 17:20 Аутор: МСП
У организацији Централне европске иницијативе и Европске комисије - Генералног директората за проширење и сусједску политику (ДГ НЕАР) у Трсту је одржана Конференција “Улога Европске уније у земљама Западног Балкана. Допринос транспорта процесу проширења“.
Централна европска иницијатива (ЦЕИ) основана је 1989. године као регионални међувладин форум посвећен подршци европских интеграција и спона између макро региона. Чине је 18 земаља чланица од којих су 10 државе чланице Европске уније и 8 држава које нијесу чланице, међу којима је и Црна Гора.
Фокус конференције био је на тежњи региона ка јачању повезаности транспортног система у складу са цјелокупном стартегијом проширења Европске уније као и Инструмента претприступне подршке (ИПА) као финансијске и техничке подршке која је доступна земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима из региона Западног Балкана.
Скуп је окупио представнике Министарстава транспорта Словеније, Италије, Босне и Херцеговине, ДГ НЕАР-а, СЕЕТО-а као и представнике за Стратегију ЕУ Јадранско-јонског региона (ЕУСАИР) и Стратегије за Дунавски регион (ЕУСДР).
Конференцији је испред Министарства саобраћаја и поморства у Влади Црне Горе присуствовала шеф одјељења за европске интеграције и Високи програмски службеник за ИПА фондове Данијела Капа. Она је нагласила да саобраћајна инфраструктура у развоју друштва и цјелокупне привреде представља несумњиво кључан фактор и као таква захтијева неопходне предуслове: безбједност, конкурентност, економичност, еколошки прихватљиве видове саобраћаја и ефикасно интегрисани саобраћајни систем. Смањивање постојећих разлика у степену развоја инфраструктуре у земљама Западног Балкана и постизање кохезије је предуслов, а Црна Гора континуирано спроводи потребне мјере. Инструмент за претприступну подршку који је доступан Црној Гори и сектору саобраћаја доприноси реализацији важних инфраструктурних пројеката у складу са Стратегијом развоја саобраћаја и хармонизацији с правном тековином ЕУ.
ПР Служба Министарства саобраћаја и поморства
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?