- Влада Црне Горе
ИДАХО ФОРУМ 2015: Одржана регионална обука за поли...
ИДАХО ФОРУМ 2015: Одржана регионална обука за полицију и носиоце правосудних функција
У Будви је данас, под окриљем ИДАХО Форума 2015, одржан Регионални тренинг за полицију и носиоце правосудних функција, који је доминантно био усмјерен на питања насиља и злочина мотивисаних мржњом, због припадности сексуалној орјентацији или родном идентитету.
На отварању тренинга говорили су директор Управе полиције Црне Горе Славко Стојановић, савјетник предсједника Владе и координатор ИДАХО Форума Јован Којичић, замјеници министара из Босне и Херцеговине и Албаније Мијо Крешић и Елона Хокса, представница ОДИХР-а Азра Јунузовић, те Хелен Кенеди (ИЛГА Wорлд) и Тод Брауер са Wиллиамс Институте УЦЛА Сцхоол оф Лаw.
Црна Гора се сврстава међу земље које су глобално развиле примјере најбољих пракси - истакнуто је у излагањима представника најпрестижнијих међународних институција и партнера који се баве овом тематиком. Таква оцјена утемељена је на чињеници да је Влада Црне Горе још прије пет година отпочела сарадњу са Wиллиамс Институте УЦЛА Сцхоол оф Лаw, као јединим на свијету за права сексуалне орјентације, на стварању и размјени најбољих пракси у обуци полицијских официра. Том подухвату придружили су се касније и Торонто полиција, ЕГАЛЕ Канада, Амстердам полиција и ИЛГА Еуропе, да би данас овај програм постао препознатљив модел који Црну Гору сврстава у ред прогресивних земаља.
Током времена, бројни међународни партнери као што су Галоп УК, ИЛГА Wорлд и Центар за носиоце правосудних функција, придружили су се Владиним иницијативама које су постале глобално препознатљиве.
На посебном панелу, посвећеном обуци носилаца правосудних функција, учесницима су се обратили: потпредсједница Врховног суда Црне Горе Станка Вучинић, судија Уставног суда Републике Србије Марија Драшкић, Зорица Мршевић са Института друштвених наука из Београда и Тод Брауер са Wиллиамс Института (УЦЛА Сцхоол оф Лаw).
Кључна порука тренинга садржана је у ставу о неопходности сензибилитета и разумијевања полиције и правосудних органа у поступањима везаним за ЛГБТ популацију, што захтијева знање о стварном животу ЛГБТ заједнице. Тренинг је био фокусиран на практична знања и информације, како би полицијски официри, судије и тужиоци најбоље поступали и доносили одлуке у тој материји, ослобођени митова и стереотипа о ЛГБТИ заједници.
Програм обуке, у организацији Владе Црне Горе и Управе полиције, окупио је 62 представника полицијских и правосудних институција из Црне Горе и земаља из региона (Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Косово и Албанија).
Биро за односе с јавношћу