Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интегрисање родне равноправности у институције локалне власти

Објављено: 18.05.2015. 19:10 Аутор: ПР служба

У организацији Министарства за људска и мањинска права и Мисије ОЕБС-а у Црној Гори, данас је започео дводневни тренинг за чланове/ице Мреже координатора/ки за родну равноправност из црногорских општинаmmp „Јачање капацитета за коришћење ресурса на локалном нивоу“.

Тренинг су отвориле шефица Секције за демократизацију у Мисији ОЕБС-а у Црној Гори Лиа Мањагуањо и начелница Одјељења за родну равноправност у Министарству Биљана Пејовић.

Упркос постојању родно неутралних закона и прописа, у цијелом свијету свакодневно се људи третирају на основу свог пола, а не на основу својих појединачних потреба, знања и вјештина. Увођење принципа родне равноправноссти у јавне политике и родно осетљиви буџети могу бити добре и разумне стратегије за унапређење јавних услуга са становишта родне равноправности, поручено је данас на радионици.

До видљивог напретка у овој области може се доћи кроз започињање системског и дугорочног процеса за пружање услуга јавних служби које се базирају на равноправности, констатовано је након презентације интегрисања родне равноправности у институције локалне власти, коју је изнијела тренерица за родну равноправност Бранка Влаховић. Она је нагласила да родна равноправност представља изазовно питање, међутим увођење принципа исте, као и родног буџетирања су, свакако, већи изазови. Као посљедица овога јављају се конфликти који се не би десили да  се активности  из домена родне равноправности спроводе у оквиру посебних женских пројеката или пратећих активности.

Тренинг је усмјерен у правцу сензибилизације и едукације  свих оних који/е се баве родном равноправношћу. Мрежа координатора/ки је изузетно важан институционални механизам за спровођење принципа родне равноправности и интегрисање родних политика на локалном нивоу је кључни сегмент у остваривању јенакоих права за мушкарце и жене у нашем друштву.

Указано је на чињеницу да су координатори/ке препознати/е заговорници/е родне равноправности на локалном нивоу и да ће им данашњи тренинг додатно помоћи у изграђивању њихових даљих вјештина и знања које ће са пуном посвећеношћу преносити на нивоу  својих локалних заједница.

 

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?