- Влада Црне Горе
Министарство правде В циклус едукације из области антидискриминаторног...
В циклус едукације из области антидискриминаторног понашања и праксе
Министарство за људска и мањинска права у
сарадњи са Мисијом ОЕБС-а у Црној Гори започело је данас са едукативним
циклусом из области антидискриминаторног понашања и праксе. Ова сарадња успјешно
реализује систем обуке свих оних који су дужни/е да препознају дискриминацију и
пружају заштиту од исте по било ком основу, и то већ пету годину за редом. Први
семинар/радионица петог циклуса бави се општим правним режимом забране
дискриминације –антидискриминационим законодавним оквиром са механизмима заштите.
Генерална директорица Директората за унапређење и заштиту људских права и слобода у Министарству за људска и мањинска права Бланка Радошевић Маровић упознала је овогодишње полазнике/це циклуса са мисијом, значајем и циљем ове едукације.
Људска права нису нешто што се даје, она нам свима по природи припадају. У најширем смислу ријечи, дискриминација значи исто поступање према различитима и различито поступање према истима. Премда, људи најчешће себе не препознају као дискриминаторе/ке, па сходно томе и поједини облици дискриминације остају превиђени, непрепознати, изгубљени, али постојани.
Дискриминацијом се примарно бавимо из разлога што она директно угрожава људско достојанство. У кругу негативних друштвених појава, дискриминацији претходи нетолеранција. Дискриминација ће, уколико се не буде препознавала и смањивала, стварати друштвено конфликтне амбијенте који ће временом из говора мржње, нажалост, прерастати у злочине из мржње.
Страх подгријева незнање и тај процес упорно резултира мржњом. Дискриминација је негативни друштвени феномен који деградира друштво, уназађује људске односе и умањује појам демократије у значајној мјери.
Проф.др Зорица Мршевић са Института друштвених наука у Београду, говорила је о појму и препознавању дискриминације, разним видовима, облицима, концептима дискриминације, дискриминисаним групама и понашању, дихотомији и ескалацији, говору мржње, хушкачком говором, већини и мањини, као и о теми институција, медија и грађана/ки у борби против дискриминације.
Едукацијом су у досадашњем периоду били обухваћени представници/е судства, Канцеларије Омбудсмана, невладиних организација које се баве заштитом људских права и слобода, подручних јединица и испостава полиције у Црној Гори и локалних самоуправа из свих црногорских општина, који/е долазе у контакт са дискриминацијом. У протеклој години, едукација је била усмјерена на представнике/це свих органа за прекршаје, док су полазници/е обуке ове године предстаници/е Врховног државног тужилаштва.
Едукација се одвија у оквиру пет семинара и пет пратећих радионица и обавезна је за одабране полазнике/це у тој години.Током сјутрашњег дана, у оквиру радионице мр Милорад Марковић и мр Владо Дедовић говориће о механизмима правне заштите од дискриминације, са фокусом на европски односно црногорски правни механизам. Они ће говорити и о типичним случајевима дискриминације у појединим сегментима друштвеног живота и случајевима дискриминације извршеним против појединих категорија лица.
Министарство за људска и мањинска права