Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

“Људска права и заштита од дискриминације кроз процес ЕУ интеграција”

Објављено: 11.06.2015. 23:57 Аутор: пр служба

mmpmmp

О самом значају чланства у Европској унији као и унапређењу људских права слобода у интеграционом процесу, дискутовало се данас на округлом столу који је Министартсво за људска и мањинска права организовало на тему “Људска права и заштита од дискриминације кроз процес ЕУ интеграција”.

У Бриселу, 29. јуна 2012. године, на одржаној Међувладиној конференцији између Црне Горе и ЕУ формално су почели преговори о приступању. Отварањем Поглавља 23 и 24, Црна Гора је ушла у врло захтјевну фазу која подразумијева континуиран рад као и ефикасну координацију активности у области владавине права, поручено је данас са првог Панела. На Панелу су говориле Бланка Радошевић Маровић испред Министарства за људска и мањинска права и Светлана Рајковић испред Министарства правде и у својству преговарача за ова два поглавља.

Други Панел био је у знаку представника/ца цивилног сектора, гдје су у име припадника/ца рањивих друштвених група говорили Наташа Боровић, Савез удружења параплегичара Црне Горе, Фана Делија, Центар за ромске иницијативе, Биљана Зековић, СОС Телефон за жене и дјецу жртве насиља Подгорица и Стеван Миливојевић, ЛГБТ Форум Прогрес.

Аудиторијум данашњег скупа чинили су ђаци гимназије “Слободан Шкеровић” и грађевинско-геодетске школе “Марко Радевић” из Подгорице.

Црна Гора веома озбиљно схвата своју улогу у стварању толерантнијег окружења за све људе који живе унутар њених граница. Поштовање људских права је незаобилазни критеријум за пријем у чланство Европске уније, али превасходно је то дужност и обавеза сваког човјека, рекао је министар у свом обраћању. Црна Гора је кренула својим путем ка Европској унији и о динамици њеног кретања и значајном броју захтјевних задартака које је дужна да притом испуни, а превасходно у вези са владавином права, било је ријечи на првом Панелу.

Госпођа Радошевић Маровић је нагласила значај људских права која припадају сваком једнако по рођењу. Она је говорила о улози и значају институција у заштити и унапређењу људских права и механизмима борбе против дискриминације.

Госпођа Светлана Рајковић је приближила слушаоцима/тељкама преговарачку структуру и процес преговора, али и одговорила на велик број питања о којима се живо расправљало у наставку.

На другом Панелу, у свом уводном излагању, госпођа Наташа Боровић, осврнула се на Предлог Закона о забрани дискриминације лица са инвалидитетом који се налази у Скупштини Црне Горе по скраћеном поступку, и у вези са тим истакла да би овом Закону требало дати више времена за анализу предложених рјешења која, по мишљењу цивилног сектора нису у довољној мјери обухватила све области заштите права лица са инвалидитетом.

Испред СОС Телефона за жене и дјецу жртве насиља, госпођа Биљана Зековић говорила је о проблемима са којима се суочава жена дискриминисана на овај начин као и о значају родне равноправности у нашем друштву.

Да су припадници/е лгбт популације изложени значајном ризику да постану жртве злочина из мржње или пак инцидената мотивисаних мржњом, Стеван Миливојевић је кроз анализу положаја лгбт заједнице у Црној Гори изнио став да је неопходно радити на едукацији и информисаности јавности у циљу поштовања различитости и стварања толерантног окружења.

Фана Делија је у свом излагању акцентовала проблем присилних малољетних бракова и дискриминацију Ромкиња и Египћанки које трпе двостуку дискриминацију. Она је нагласила да у црногорском друштву по питању ове заједница, постоје помаци, које и сама може потврдити својим примјером, али да је област интеграција ове популације још далеко од појма инклузије.

Са скупа је поручено да су приступни преговори један механизам који ће нас припремити за правила која важе унутар Европске уније. У наредне двије године, наставиће се са реформама које за циљ имају даљу политичку и демократску стабилност, а у циљу унапређења економског раста и развоја у правцу побољшања животног стандард наших грађана/ки.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?