- Влада Црне Горе
Министарство поморства Саопштење: Представљена нова web страница луцкакап...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Представљена нова web страница луцкакапетанија.ме и софтверски програми за евиденцију обуке и сертификације помораца и издавање вињета страним јахтама и чамцима у Црној Гори
Објављено: 19.06.2015. • 20:56 Аутор: Министарство саобраћаја и поморства
"Отварањем поменуте web странице даје се могућност поморцима који своја овлашћења добијају у лучким капетанијама Црне Горе да на једном мјесту добију комплетну информацију о условима и начину стицања звања и посебних овлашћења као и почетка испитних рокова. Ове информације поморци су до сада добијали доласком у лучке капетаније што је изискивало додатне трошкове и губитак времена чекањем на шалтерима или у канцеларијама." казао је Генерални директор Директората за поморство у Министарству саобраћаја и поморства Владан Радоњић. Осим наведеног, Web Страница ће се редовно ажурирати и другим новостима из области сигурности и безбиједности пловидбе чиме це сви учесници у поморском саобраћају на вријеме знати своја права и обавезе.
Када је у питању обука и издавање свједочанстава о звањима и посебним овлашћењима помораца једна од главних препорука ЕМСА-е (Европске агенције за поморску сигурност) је била да Црна Гора мора имати јединствену базу података, објаснио је Радоњић. Јединствена електронска база података даје могућност праћења едукације поморца од момента његове пријаве у центре за обуку или образовне институције до издавања релевантног свједочанства. На захтјев страних поморских компанија или лучких инспектора осим моменталне провјере вјеродостојности одређеног свједочанства добија се и комплетна историја обуке коју је именовани кандидат предходно прошао и назив институције која је ту обуку извршила. Званичан почетак примјене овог система је 1. Јул 2015 . године од када ће сви тренинг центри и образовне институције имати обавезу евидентирања својих кандидата и на тај начин добити право њиховог изласка пред испитном комисијом Министарства саобраћаја и поморства.
Потреба Министарства саобраћаја и поморства да у сваком тренутку има евиденцију о издатим вињетама наметнула је обавезу израде овог софтверског решења за њихово издавање. Њиме се даје могућност пријављивања електронским путем и неколико мјесеци прије самог доласка јахте у Црну Гору, чување тих података и њихово презентовањем у моменту издавања вињете. Процедура се може обавити и у лучким капетанијама и испоставама, а јахта која није ушла у електронску базу података неможе добити вињету. На крају , инспектори сигурности пловидбе, током своје рутинске контроле уношењем било којег детаља стране јахте или чамца (име, регистарски број,дужина,...) могу на лицу мјеста провјерити да ли је истој издата вињета и у ком временском периоду.
Конференцији су присуствовали Лучки капетани из Бара и Котора, представници великог броја поморских агенција, тренинг центара за обуку помораца и високошколских образовних институција.
ПР Служба Министарства саобраћаја и поморства
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?