Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: У Сукурућу обиљежен почетак жетве на подручју подгоричке општине

Објављено: 19.06.2015. 21:21 Аутор: МПРР

MPRRMPRR 

Жетвом пшенице у Сукурућу данас је свечано почела жетва житарица на подручју Зете и Малесије, којој је присуствовао министар пољопривреде и руралног развоја проф.др Петар Ивановић, са сарадницима, као и представници градских општина Тузи и Голубовци, Секретаријата за развој предузетништва Главног града и пољопривредни произвођачи.  

Овогодишња сезона, према ријечима Љубомира Новаковића из Голубоваца, закупца парцеле у Сукурућу и највећег ратара на подручју подгоричке општине, због лоших временских услова није била повољна. Новаковић се, ипак, нада да ће приноси бити добри, те да ће, уз субвенције и остале облике подршке Министарства и Главног града, он и његове колеге бити задовољни. Новаковић, који је у јесењој сјетви посијао 61 хектар и још 5 у прољећњој, истиче да је за зараду у ратарској производњи пресудно да површине под житарицама буду што веће. „Сезона није један од бољих, али ћемо се трудити да радимо пуном паром, да би извукли добит. Врло смо задовољни подршком коју посљедњих година имамо од Министарства пољопривреде и Главног града. Имамо субвенције, добијамо гориво за жетву. За произвођаче који су у режиму субвенција жетва ће коштати 15 еура по ралу, а за оне који имају мање површине 20 еура, каже Новаковић који у свом власништву има четири комбајна и уз један који су му уступили АД Плодови обавља жетву и осталим ратарима.

Новаковић истиче да нема проблема са пласманом житарица, јер већ двије године заредом сав род откупљује Никшићки млин по берзанској цијени, која ће ове године највјероватније бити за пшеницу 19 центи по килограму. Највећи ратар на овом подручју позвао је остале пољопривредне произвођаче да саде житарице, али не на малим површинама, већ да искористе своја имања или се удруже како би остварили већи приход. 

Предсједник ГО Голубовци Душан Радоњић генерално је задовољан повећањем засада под житарицама у Зети и Малесији, од 250 одсто у односу на прије неколико година. „Кренули смо са одговорним односом према овој грани пољопривреде и већ се постижу резултати. Уз партнерску подршку Главног града и Министарства надамо се даљем расту површина“, казао је Радоњић.

Његов колега, предсједник ГО Тузи Абедин Аџовић похвалио је подршку надлежних институција произвођачима житарица са подручја Малесије, имајући у виду да се око 80 одсто мјештана бави пољопривредном производњом. Начин на који се развија ратарска производња, према његовим ријечима, је показатељ у ком правцу треба ићи. „Ратарство је начин да се направи приход на домаћинствима, и опет се враћа. Надам се да ће ово бити подстрек људима да раде још више", казао је Аџовић.  

Министар Ивановић је оцијенио да није задовољан резултатима и „да се мора и може још боље“. „Који су основни проблеми? Прво: све је јасније због чега смо инсистирали на укрупњавању пољопривредних произвођача. Не можемо са ситним парцелама бити конкуретни. Друго: мислим да смо коначно пробили баријеру у главама људи да треба да радимо заједно. Драго ми је да је након двије године чекања Закон о кооперативама при крају усвајања. Очекујем да ћемо код сљедеће жетве имати мање пољопривредника који ће конкурисати за субвеције, али са већим површинама, јер то је наш циљ. То не значи да ће се мање људи бавити пољопривредом. Испуњени минимум значи да неко од вас на своје име подноси захтјев за субвенцију, али да иза њега стоји 10, 15 или 20 пољопривредника који раде заједно. Треће, мислим да свима постаје јасно да не можемо плаћати старачке накнаде, издвајати за социјалу, финансирати све из буџета, а пропуштати да инвестиције пролазе поред нас. Морамо ићи према инвестицијама, а не према социјалној потрошњи. Другачије не иде“, казао је министар Ивановић.

Наводећи податке о броју ратара који су у систему субвенција, Министар је оцијенио да су људи, коначно, почели да схватају важност удруживања. „У односу на прошлу годину, повећали смо минимално потребну површину за добијање субвенција на један хектар. Очекивали смо да се број корисника субвенција смањити. На подручју Подгорице, прошле године имали смо 100, ове 80 подносиоца захтјева за субвенције. То, међутим, не значи да се број пољопривредника смањио, већ да се смањо број апликаната. Односно, то значи да су људи почели да се удружују", истакао је Ивановић, наводећи да је под субвенцијама према прелиминарним подацима 325 хектара.

MPRRMPRR 


Изјава предсједника ГО Голубовци Душана Радоњића поводом обиљежавања почетка жетве


 

ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?