Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Заједничко саопштење Владе Црне Горе и ЕУ са ВИ састанка Савјета за стабилизацију и придруживање

 
  
  
  
 
BiroШести састанак Савјета за стабилизацију и придруживање између Европске уније и Црне Горе (у даљем тексту: Савјет) одржан је 22. јуна 2015. године у Луксембургу. Савјетом је предсједавао Игор Лукшић, потпредсједник Владе Црне Горе и министар вањских послова и европских интеграција, уједно шеф црногорске делегације. Едгарс Ринкевичс, министар вањских послова Летоније, предводио је делегацију Европске уније (у име Високе представнице ЕУ за вањске односе и безбједносну политику Федерике Могерини), са Јоханесом Ханом, комесаром задуженим за преговоре о проширењу и европску политику сусједства, који је представљао Европску комисију.

Састанак је био прилика да се оцијени напредак Црне Горе у припремама за приступање ЕУ, као и да се размотре приоритети за наредни период у оквиру Споразума о стабилизацији и придружењу.

Савјет је са задовољством истакао континуирани свеукупни напредак у контексту приступних преговора. Савјет је, такође, поздравио исход Међувладине конференције која је одржана истог дана и истакао да је укупно отворено 20 поглавља, а да су два привремено затворена.

Савјет је извршио преглед нивоа спремности Црне Горе за приступање ЕУ, посебно у свијетлу Извјештаја о напретку Црне Горе за 2014. годину који је сачинила Европска комисија, а који је охрабрио Црну Гору да настави са радом на изазовима и недостацима идентификованим током припрема за чланство, као и да настави да даље развија неопходне административне капацитете. Савјет је нарочито поздравио ревизију Акционих планова за поглавља 23 и 24 које је Црна Гора спровела у фебруару 2015.

Што се тиче Копенхашких политичких критеријума, Савјет је препознао напоре које је Црна Гора уложила, уједно истичући потребу континуираних даљих напора нарочито по питању ефективне имплементације реформи у бројним кључним областима, са циљем, између осталог, могућности остваривања даљих опипљивих резултата у борби против корупције и организованог криминала.

Даље, што се тиче првенствено политичких критеријума, укључујући заштиту људских, грађанских и политичких права, као и социјалних и економских права, заштиту права ЛГБТИ особа, заштиту права жена и родну равноправност, и заштиту права особа које припадају мањинским групама, Савјет је генерално поздравио постигнути напредак и позвао Црну Гору да појача напоре и одговори на преостале недостатке, у исто вријеме осигуравајући да се моментум реформи настави и ојача.

Савјет је подсјетио да се у складу са новим приступом за поглавља о правосуђу и темељним правима, те правди, слободи и безбједности, ова поглавља сада разматрају на почетку преговора. Процјена напретка Црне Горе у имплементацији недавно ревидираног акционог плана за поглавља 23 и 24 потврђује да су многе активности спроведене у оквиру постављених рокова, али и да је у неким мјерама било кашњења. Савјет је охрабрио Црну Гору да обрати додатну пажњу на остваривање опипљивијих резултата и мјерљивог напретка у областима владавине права, посебно у вези са случајевима организованог криминала и корупције.

У односу на реформу правосуђа, Савјет је поздравио чињеницу да је главни дио посла око усвајања законодавства завршен. Истакнуто је да су реформе сада достигле ниво на коме су потребне проактивне институције са одговарајућим ресурсима да остваре очекиване резултате и осигурају пуну имплементацију реформи. Савјет је истакао да су за овај корак потребни даљи континуирани напори и охрабрио је Црну Гору да настави да интензивира напоре у домену имплементације.

У односу на одговорност и интегритет судства, Савјет је поздравио недавно усвајање четири нова закона за које се очекује да ће ојачати независност и професионалност судства. Потребно је у континуитету посвећивати напоре унапређењу ових реформских активности, као и повећању ефикасности судства. Савјет такође са задовољством очекује формално успостављање новог Специјалног тужилаштва, за које се очекује да ће ефикасно сарађивати са полицијом и успоставити проактиван приступ. Такође је истакнута потреба да се овом новом тијелу обезбиједе адекватна средства.

BiroСавјет очекује иницијални мјерљиви напредак Црне Горе у истрагама, процесуирању и пресудама у случајевима корупције и организованог криминала. У овом смислу, Савјет је поздравио правовремено успостављање нове Агенције за анти-корупцију, за коју се вјерује да ће бити у потпуности оперативна до јануара 2016, а у исто вријеме је истакао да је обавеза постојећих тијела да осигурају ефикасну имплементацију законодавства већ сада. Нарочито је истакнута важност спровођења ефикасне финансијске истраге, укључујући одузимање и конфискацију имовине, паралелно са кривичним истрагама прије свега организованог криминала. Додатно, Савјет је подвукао значај обезбјеђивања додатно проактивног приступа у смислу домаћег бављења случајевима ратних злочина у складу са хуманитарним правом и јуриспруденцијом Трибунала за бившу Југославију, са циљем да се осигура квалитет пресуда, као и да се обезбиједи доступност правде и репарација жртвама ратних злочина.

На пољу јавне администрације, Савјет је поздравио, између осталог, постојеће напоре да се ојача механизам за имплементацију свеукупне стратегије реформе јавне упрве, те охрабрио Црну Гору да се припреми за пуну имплементацију новог закона о административној процедури. Савјет је генерално подвукао значај административних капацитета у смислу будуће ефикасне имплементације и спровођења европске правне тековине, те снажно охрабрио Црну Гору да споведе и убрза реформске процесе са циљем остваривања ефикасније јавне управе.

Савјет је подвукао одређене изазове са којима се Црна Гора сусреће, прије свега у вези са тзв. афером Снимак, као и у вези са потребом да се ефективно гарантује слобода медија. Савјет је позвао на улагање додатних напора у циљу разрјешења ових питања. Што се тиче медијских слобода, Савјет је позвао на ургентно поступање по препорукама комисије која је вршила мониторинг активности институција у истрагама и процесуирању случајева насиља над медијима, као и на пуну подршку за рад те комисије.

Савјет је похвалио Црну Гору за континуирану снажну посвећеност регионалној сарадњи и конструктиву улогу у очувању регионалне стабилности. Такође је поздравио активну партиципацију и ко-иницијативу Црне Горе у бројним регионалним иницијативама у југоисточној Европи и добросусједску и билатералну сарадњу коју одржава са другим земљама кандидатима и чланицама ЕУ. Савјет је охрабрио Црну Гору да настави рад на проналажењу заједнички прихватљивих рјешења за отворена гранична питања са другим земљама западног Балкана и истакао да се радује потписивању споразума о граници са Босном и Херцеговином. 

Савјет је топло поздравио пуну усклађеност Црне Горе са одлукама Савјета ЕУ и декларацијама ЕУ у области вањске, безбједносне и одбрамбене политике, а нарочито са позицијом ЕУ по питању Украјине.

У смислу економских критеријума, Савјет је поздравио опоравак црногорског раста у 2014. години, и подржао је напоре Владе да унаприједи фискалну ситуацију и смањи сиву економију. Достављање од стране Црне Горе по први пут у јануару 2015. године Програма економских реформи као дијела унапријеђеног дијалога са Европском комисију о економском управљању је такође поздрављено. Савјет је позвао Црну Гору да обезбиједи детаљно и правовремено извјештавање о упутствима за спровођење политике у заједничким закључцима Економског и финансијског дијалога, који је усвојен 12. маја између ЕУ ЕЦОФИН савјета и западног Балкана и Турске. Савјет је ипак истакао да се Црна Гора сусреће са одређеним изазовима у компетитивности, да екстерне неравнотеже треба смањити, као и да је незапосленост и даље врло висока.

Поздрављајући већ предузете кораке, Савјет је охрабрио Црну Гору да настави да унапређује економску компетитивност кроз даљу диверзификацију економије, ширећи извозну базу, као и кроз континуирано унапређење бизнис окружења.

Савјет је поздравио континуирани напредак Црне Горе у усаглашавању законодавства и капацитета са европским стандардима, правном тековином ЕУ и у имплементацији обавеза у погледу трговниских и са њима повезаних одредаба у оквиру ССП-а. Савјет је истакао значај уопштеног јачања црногорских административних капацитета, са циљем да се адекватно супротстави изазовима у бројним областима. У највећем броју области остварен је одређени напредак, премда још доста тога остаје да се уради. Савјет је охрабрио Црну Гору да уложи додатне напоре, посвећујући посебну пажњу питањима која су препозната у бројним областима која се разматрају.

BiroСавјет је размотрио ситуацију у вези са претприступном финансијском подршком, коју ЕУ обезбјеђује кроз Инструмент за претприступну помоћ (ИПА И и ИИ). Нарочито је поздрављено ратификовање Оквирног споразума као и подношење захтјева за повјеравање буџетске имплементације, што је поплочало пут за отпочињање имплементације ИПА-е ИИ. Савјет је охрабрио Црну Гору да настави да улаже напоре у смислу секторског приступа и јачања капацитета за вишегодишње планирање, те поздравио напредак у нацрту акционог плана за управљање будућим кохезионим и структурним фондовима.

Савјет је такође размотрио стање билатералних односа у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању (СПП). У овом смислу, поздравио је ступање 1. децембра 2014. на снагу Протокола уз ССП који препознаје улазак Хрватске у ЕУ, који је био у примјени на привременој бази од 1. јула 2013. Савјет је такође поздравио континуирани позитивни биланс Црне Горе у имплементацији обавеза из ССП-а, укључујући одредбе повезане са трговином, након ступања 1. маја 2010. на снагу овог документа, истичући даљу потребу додатног усклађивања у односу на процедуре за државну помоћ.

Савјет је истакао активно учешће Црне Горе у бројним програмима ЕУ и снажно охрабрио Црну Гору да исто настави и у будућности.

На крају, Савјет је размијенио мишљења по питању тренутних збивања у региону западног Балкана.

Министарство вањских послова и европских интеграција 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?