- Влада Црне Горе
Министарство финансија Одржан састанак поводом Регионалне иницијативе у С...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Одржан састанак поводом Регионалне иницијативе у Скопљу о трајним рјешењима за расељена лица са Косова
Објављено: 01.07.2015. • 19:18 Аутор: мрсс
Министарка рада и социјалног старања Зорица Ковачевић одржала је састанак са замјеником шефа мисије ОЕБС-а Дан Редфордом, представником УНХЦР-а у Црној Гори Мустафом Сервер Чајланом и представницом Делегације ЕУ Дон Еди Берд поводом Регионалне иницијативе у Скопљу о трајним рјешењима за расељена лица са Косова.
У Скопљу је 27. и 28. новембра 2014. године одржана Регионална министарска коференција на тему: „Трајна рјешења за расељена лица са Косова“ током које је исказана посвећеност учесника регионалној сарадњи у пружању помоћи расељеним лицима са Косова, да би се обезбиједила трајна рјешења, укључујући опције добровољног повратка и интеграције у мјесту расељења. На конференцији је такође договорено да се организују техничке групе, које ће чинити представници свих земаља учесница конференције и које ће се састајати како би договарали даље активности у процесу добровољног повратка.
Током данашњег састанка саговорници су разговарали о концепту координације и планирања, као и о усаглашавању даљих корака и давања савјета институцијама у вези са овом регионалном иницијативом. Договорено је да се сљедећи састанак техничких група одржи у Приштини, уз учешће ОЕБС-а и УНХЦР-а, а уз помоћ надлежних националних министарстава.
Министарство рада и социјалног старања – Управа за збрињавање избјеглица ради на дугорочним ријешењима за интерно расељена лица кроз локалну интеграцију (стамбене пројекте) и осталим приступима права, као и добровољни повратак са одрживим ријешењима, сходно Акционом плану за имплементацију Стратегије за трајна рјешења питања која се тичу расељених и интерно расељених лица у Црној Гори, са посебним освртом на подручје Коника. Један од приоритета за наредни период је затварање Коник кампова кроз стамбене пројекте и добровољни повратак.
Представници ОЕБС-а, УНХЦР-а и делегације ЕУ су похвалили напоре које Црна Гора улаже у рјешавању овог питања о оцијенили ангажовање Владе Црне Горе и Министарства рада и социјалног старања највећом оцјеном.
ПР служба Министарства рада и социјалног старања
Везани чланци:
Средњорочна стратегија управљања дугом 2025-2027 19.02.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?