- Влада Црне Горе
Министарство поморства Саопштење: Деценија од отварања тунела Созина: Про...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Деценија од отварања тунела Созина: Прошло више од 22 милиона возила
Објављено: 06.08.2015. • 02:33 Аутор: Министарство саобраћаја и поморства
Свједоци смо ових дана, појачаног обима саобраћаја на црногорским саобраћајницама, изузетак није ни тунел Созина који за првих седам мјесеци ове године биљежи пораст промета возила у односу на исти период прошле године и то 12, 2%.
Закључно са 2014, од путарине, затим од издавања билборда и камата на депозите, приходовано 67.3 милиона еура. У тој структури путарина чини 99 одсто. - Прошле године остварено је 7.2 милиона еура прихода, што је један одсто више него 2013. Због повећања и броја возила и прихода, оцјењујемо га добрим резултатом, посебно имајући у виду укупни пословни амбијент у Црној Гори и окружењу. Изградња тунела Созина коштала је око 74 милиона еура, од чега је 50 милиона обезбиједила Црна Гора, а Европска инвестициона банка одобрила је кредит од 24 милиона. Годишња рата кредита са каматом је око 2.2 милиона еура, а рок за враћање цијелог износа је до 2030. године. Кредит ће се враћати у складу са уговореним планом отплате и рата ће сваке године бити мања, с обзиром да је већи дио камате на кредит отплаћен раније Тунел Созина налази се на коридору ауто-пута Бар–Подгорица–Андријевица–Бољаре и повезује приморску регију са централним дијелом Црне Горе. Дужина тунела је 4.189 метара, док су улазни портали на 192 метра надморске висине. Тунел је у одличном стању, али је потребна дневна пажња и одржавање - текуће и инвестиционо. Десет година је дуг период и потребно је због увођења савремених техничких достигнућа, стално праћење и улагање, да би тунел био безбједан за грађане и функционалан, као што је био до сада.
Од 2006. до 2014. године у набавку основних средства, изградњу помоћних објеката, модернизацију система за наплату, експропријацију земљишта и друго уложено је 5.3 милиона еура. Подаци показују оправданост улагања у саобраћајну инфраструктуру, показују да нови објекти и саобраћајнице генеришу саобраћај и да се поред анализа, у живом систему, као што то саобраћај јесте, не може прецизно предвидјети проток саобраћаја. На почетку изградње овог објекта било је мишљења да се инвестиција неће моћи сама вратити и да ће постати оптерећење за црногорске јавне финансије, а ево данас имамо другачије чињенице. Процјене протока саобраћаја код изградње великих инфраструктурних пројеката базирају се на постојећим токовима и не могу прецизно предвидјети колико ће се након изградње промијенити навике путника и сама мобилност. За доношење одлука када је у питању изградња капиталних инфраструктурних објеката, не може само економски, односно финансијски фактор бити доминантан, потребна је дугорочна визија развоја државе и њених ресурса, равномјерног регионалног развоја, али са дефинисаним приоритетима.
Министар Брајовић се након обиласка командног центра који је основ за квалитетно и безбједно одвијање саобраћаја у овом објекту, заједно са директором Монтепута Османом Нурковићем и директором тунела Созина Андрејом Михаиловићем увјерио да су сви капацитети и људство максимално ангажовани и спремни за брзу реакцију у непредвиђеним ситуацијама. Ова посјета је била прилика да се ресорни министар упозна и са капацитетима и опремом за реаговање и у инцидентним ситуацијама, то јест посебном противпожарном јединицом која је на самом локалитету 24 часа, спремна да реагује самостално у првим моментима евентуалних незгода.
Током радног састанка у Пословној јединици која управља пројектом изградње аутопута Бар-Бољаре министар је са сарадницима разговарао о капацитетима и ангажованости ове јединице као и плановима за припрему реализације наредних дионица на аутопуту Бар – Бољаре.
ПР Служба Министарства саобраћаја и поморства
Везани чланци:
Дигитализован дио услуга у Лучким капетанијама 07.02.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?