Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Учешће представника/ца мањина на важним мјестима у систему државне и локалне власти

Објављено: 01.09.2015. 19:06 Аутор: ПР служба

Дјелотворно учешће и заступљеност припадника/ца мањинских народа и других мањинских националних заједница у политичком и јавном животу Црне Горе један је врло важних сегмената унутрашње интеграције црногорског друштва. Учешће представника/ца мањина на важним мјестима у систему државне и локалне власти односно на мјестима гдје се креира политика и доносе одлуке је одраз демократске снаге државе и показатељ њене спремности да обезбиједи партиципативну демократију на свим нивоима и у свим сферама друштвеног дјеловања.

Устав Црне Горе јемчи припадницима/ама мањинских народа право на аутентичну заступљеност у Скупштини Црне Горе и скупштинама јединица локалне самоуправе у којима чине значајан дио становништва, сходно принципу афирмативне акције. Даље, Устав јемчи право на сразмјерну заступљеност у јавним службама, органима државне власти и локалне самоуправе. Такође, Закон о мањинским правима и слободама даје исте гаранције.

Министарство је израдило Информацију о заступљености мањинских народа и других мањинских националних заједница у државним органима, органима државне управе, органима локалних управа, судовима и Државном тужилаштву чији је циљ био да се дође до релевантних података о националној структури запослених и да се омогући досљедно спровођење поменуте уставне и законске гаранције. Сврха Информације је била да се утврди и на којим су позицијама представници/е мањина, јер је веома важно имати увид у то да ли мањине дјелотворно учествују у вршењу власти на свим нивоима.

Истраживање које је спроведено зарад ове сврхе обухватило је и податке о полној, старосној, образовној и др. структурама запослених.

Добијени подаци указују  да је учешће мањинских народа и других мањинских националних заједница у државним органима веће него у претходном периоду.

Укупно је попуњено 13.900 упитника на основу којих је процијењено да у националном смислу највише запослених припада већинском дијелу односно Црногорцима 74,76%. Срби и Бошњаци биљеже пораст у односу на 2011. годину. У 2015. години 11,24% и 5,62% их је запослених за разлику од процентуалног односа 8.59% Срба, односно 4,14% Бошњака по резултатима претходног истраживања. Албанци су заступљени са 2,51%, док преостали биљеже благи пораст у заступљености Муслимани 2,46%, Роми 0,02% и Хрвати 0,76%. Према истраживању из 2011. године у националном смислу, запосленису се изјаснили као Муслимани 2,39%, Роми 0,01%, Хрвати 0,89%. Црногорци и Албанци  заступљени су у мањем проценту у односу на 2011. годину односно 79,03% и 2,80%.

На имплементацији онога што је предвидјено законском регулативом која регулише питање заступљености мањинских народа и других мањинских националних заједница је неопходно радити и даље.  Црна Гора је медју ријетким земљама која из године у годину спроводи оваква истраживања што је доказ да наше законодавство уређујући ово питање кроз принцип афирмативне акције, показује одговорност и спремност државе да интегрише све своје грађане/ке неовисно о било којој њиховој посебности.

 

Министарство за људска и мањинска права

 

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?