- Влада Црне Горе
Министарство одбране Министар одбране Милица Пејановић-Ђуришић о Еуро-А...
Министар одбране Милица Пејановић-Ђуришић о Еуро-Атлантском путу Црне Горе са полазницима 8. РЕАЦТ-а
Црногорски министар одбране Милица Пејановић-Ђуришић је поручила да су Црна Гора, Министарство одбране и Војска Црне Горе потпуно спремни за пуноправно чланство у НАТО, истичући увјерење да ће наша земља на министарском састанку земаља чланица НАТО, крајем године добити позивницу за чланство у Алијанси.
„Веома је важно разумјети да је чланство у НАТО, прије свега, наш интерес, те да се круг оних који то схватају сваким даном шири“, истакла је министар у свом предавању полазницима осмог РЕАЦТА-а који је одржан на Вучју, код Никшића, на тему „Црна Гора на крају пута Еуро-Атлантских интеграција”.
Пејановић- Ђуришић је казала да су, када је ријеч о сектору одбране, све неопходне реформе у фази успјешне имплементације. Истакла је да се додатно њихов успјех може оцијенити кроз учешће наших војника у мисијама у Авганистану, Малију и у Сомалији, гдје се поред доприноса успостављању и очувању мира у свијету на најбољи начин потврђује интероперабилност припадника Војске Црне Горе са припадницима оружаних снага НАТО држава „Они су на најубједљивији начин показали спремност наше земље за пуноправно чланство у НАТО“, казала је Пејановић Ђуришић.
Навела је да су реформе у Војсци спроведене како на стратешком, тако и на оперативном нивоу. „Стигли смо до тачке када се можемо сматрати потпуно спремним за извршавање обавеза и задатака који су дефинисани Уставом наше државе, као и за будуће обавезе које ће проистећи из пуноправног чланства у НАТО", казала је министар и додала да је важно побољшати степен разумијевања у погледу бројних позитивних ефеката чланства, који не могу бити прецизно математички или финансијски мјерљиви.
Црногорски министар одбране је казала, обраћајући се полазницима РЕАЦТ-а, да је у овом моменту од посебног значаја да се фокусирамо на отворену и континуирану јавну дебату на тему еуро-атлантских интеграција, будући да још увијек има неразумијевања о томе што у данашњем савременом свијету значи систем колективне безбједности. „Увијек ће бити оних који су против чланства, и то из различитих разлога, укључујући чињеницу да и даље постоје дјелови нашег друштва који се надају ревизији резултата референдума којим је обновљена независност наше државе“, закључила је она, додајући да су црногорски грађани, упркос свему, у више наврата у историји доказали зрелост и интегритет када су у питању важни и преломни историјски моменти од значаја за Црну Гору.
Одговарајући на једно од питања полазника РЕАЦТ-а, који су дошли из 30-так земаља, Пејановић-Ђуришић је нагласила да Црна Гора својим тежњама ка чланству у НАТО показује још једном да дијели вриједности западне цивилизације. „Управо захваљујући осјећају да припадамо западној цивилизацији и спремности на сарадњу и солидарност са партнерским земљама, имали смо неке од најсвјетлијих и најузвишенијих момената у нашој историји, као што је прва штампана књига у Јужних Словена, или признање независности на Берлинском конгресу 1878. године“.
Одговарајући на питање о потенцијалној градњи НАТО база на територији Црне Горе, она је казала да је то још једна у серији манипулација којима се додатно покушава унијети конфузија у јавну дебату. „У складу са актуелним концептом и својом мисијом, НАТО базе се граде тамо гдје постоји неки акутни безбједносни проблем. Вјерујем да смо сагласни у оцјени да не постоји, и не може се ни очекивати било какав озбиљан проблем тог типа у Црној Гори и окружењу“, закључила је Пејановић-Ђуришић.