- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: У организацији МПРР и ИЦПДР организован...
Саопштење: У организацији МПРР и ИЦПДР организована конференција о јачању капацитета за управљање водама
У организацији Министарства пољопривреде и руралног развоја и Међународне комисије за заштиту ријеке Дунав (ИЦПДР) у Подгорици је данас почела дводневна конференција „Јачање капацитета за управљање водним ресурсима“. Скуп на коме ће учествовати експерти из земаља региона и ЕУ, које су чланице ИЦПДР, као и представници Директората за водопривреду МПРР, као и других црногорских институција везаних за област вода има за циљ да преносом искуства и знања ојача капацитет црногорских стручњака и институција у овом сектору.
Отварајући конференцију, министар пољопривреде и руралног развоја проф.др Петар Ивановић оцијенио је да је квалитет вода у Црној Гори доста добар, али да би такав и остао потребна је примјена нових знања и стандарда. „Расте број ризика који могу потенцијално да угрозе тај квалитет. Зато нам је важно да усвајамо нове регулативе и прописе, да усвајамо што више знања у области мониторинга како би били у могућности да се носимо са тим ризицима“, казао је министар Ивановић.
Министар је подсјетио да је недавно усвојен нови Закон о водама којим су преузете Општа Директива ЕУ о водама, као и све појединачне које у овом моменту постоје, али да је сада изазов у примјени. „Процјена стручњака, на бази искуства других земаља ЕУ, је да је за потпуну имплементацију главне директиве Црној Гори потребно пет до шест година. И то, веома тешког и комплексног рада. Управо су радионице каква данас почиње у Подгорици је корак на путу стицања знања неопходних за практичну примјену“, казао је Ивановић.
Он је подсјетио и на важност Директиве о полавама, с обзиром на све што се претходних година дешавало на простору региона, а везано за ову елементарну непогоду. „Зато су врло важни за нас системи праћења раног извјештавања, креирање нових индикатора на бази којих можемо брже да реагујемо. У том дијелу важно је и управљање подацима, јер . Имали смо неколико одвојених пројеката са разним међународним инстритуцијама, али сада је потребно радити на обједињавању свих подака у једну цјелину“, рекао је министар Ивановић, истичући да су у том дијелу драгоцјена искуства земаља региона и земаља које су одавно у ЕУ.
Министар је изразио и задовољство што ће та искуства бити пренијета на младе људе у Црној Гори, којих је све више у сектору водопривреде и који се у континуитету образују и усавршавају.
Секретар Комисије за заштиту ријеке Дунав Иван Завадски(Иван Завадскy) оцијенио је да је у Црној Гори постигнуто доста у области управљања водама, али да постоји потреба прлагођавања операција и рада на терену. „Постоје прописи, али се мора даље развијати капацитет за имплементацију важних директива. Кроз рад ИЦПДР, постоји велика могућност да се помогне стручњацима у Црној Гори да се укључе у питање слива Дунава. Бенефити по овај слив не односе се само на подунавске земаље, већ имају утицаја и на базен Дрине и друге. Зато је узајамна сарадња врло значајна“, казао је Завадски.
Чланице ИЦПДР, организације која ради на очувању и одрживој употреби вода у сливу Дунава, су, осим Црне Горе, Њемачка, Аустрија, Република Чешка, Словачка, Мађарска, затим Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Румунија, Бугарска, Молдавија и Украјина.