Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Ојачати ниво заштите потрошача и имплеметнацију Закона у пракси

Објављено: 03.09.2015. 21:55 Аутор: м
Јачање контролне улоге Управе за инспекцијске послове и инспекцијских органа када је ријеч о спровођењу Закона о заштити потрошача предвиђено је Националним програмом заштите потрошача за период 2015-2018. са Годишњим акционим планом за период 2015-2016. који је припремило Министарство економије а усвојила Влада Црне Горе. 
По ријечима Јова Рабреновића, директора Директората за развој националног бренда и заштиту потрошача, овим програмом је предвиђено да се у будућем периоду посебно врши појачана контрола у дјеловима који се односе на безбједност производа и безбједност потрошача како би се потрошачка права повећала не само у циљу испуњавања обавезе из претприступних преговора, већ прије свега како би и фактички, у пракси та права била ојачана и постигнут један ниво који имају сви потрошачи у земљама Западне Европе.
Програмом је предвиђено да се у сљедећем периоду, поред настављања рада на активностима које се односе на доношењу нових подзаконских прописа, детаљно изврши и споровођење тих подзаконских аката у пракси, односно да дође до јачања потрошачких права у областима у којим је утврђено да та права до сада нијесу на најбољи начин примјењивана.
“То су прије свега области финансијских услуга и безбиједност производа, као и заштита рањивих категорија друштва. Посебна пажња се усмјерава на прописе који обухватају област оглашавања, као и на побољшање квалитета, безбједности производа, безбједности хране, трговине и електронске трговине, туризам и угоститељство, јавних услуга, здравство, енергетика, телекомуникације и поштанске услуге, комуналне услуге, становање, финансијске услуге, банкарске и друге финансијске услуге, образовање и информисање потрошача” истакао је Рабреновић додајући да ће се читавим једним сетом прописа који произилазе из Закона о заштити потрошача и који се настављају кроз Национални програм заштите потрошача, много више ојачати ниво заштите потрошача него што је то било да сада. 

Главни циљ овог Националног програма је подизање знања о правима потрошача и јачање улоге потрошача на заједничком тржишту. Такође, овим програмом ће се даље подстицати јачање права потрошача у различитим подручјима и јачање његове улоге као активног учесника на тржишту. Да би се овај примарни циљ постигао потребно је континуирано усаглашавање потрошачког законодавства са правом ЕУ, заштитита потрошача од нефер пословне праксе и опасних производа кроз јачање ефикаснијег тржишног надзора и уз пружајње одговарајуће подршке пословању у исправној примјени новог законодавства.

“Неопходно је напоменути да је заштита потрошача уједно и преговарачко поглавље 28, да су сва документа која су данас усвојена дио програма који је био обавезан да се испуни за овај период, односно дио су претприступних преговора и њихово усвајање је нормалан слијед цјелокупних активности које стоје иза нациноналног програма заштите потрошача” истакао је Рабреновић.

Од када је отворено преговарачко поглавље 28 – Заштита потрошача и здравља, на Међувладиној конференцији између Црне Горе и Европске уније, одржаној у Бриселу 16 децембра 2014. године, до данас, када се усваја Национални програм заштите потрошача са Годишњим Акционим планом, урађено је много на плану усклађивања законодавства са правом ЕУ, затим на информисаности потошача о њихови правима и на постављању законског оквира за даљи олакшани рад и развоја невладиних организација које се залжу за потрошачка права. Остварена је и ефикаснија правна заштита потрошача, како би се побољшао квалитет робе намијењене потрошачима уз одговарајуће сигурносне стандарде и адекватан приступ судству у случају спорова потрошача, као и размјене информација о опасним производима. Резултати су остварени и у погледу оспособљавања и едукације административних капацитета у државној управи задужених за креирање и спровођење политике заштите права потрошача, тачније изграђена је почетна инфраструктура потребна за креирање и спровођење адекватне политике заштите потрошача.

Националним програмом заштите потрошача су представљена и досадашња достигнућа у области заштите потрошача са акцентом на визију и главне циљеве који се желе постићи у наредне три године. Такође, посебна пажња је посвећена спровођењу потрошачког законодавства и његово усклађивање са прописима ЕУ, подизању свијести и информисању потрошача, као и унапређивању заштите потрошача у појединим областима. Образовање и едукација потрошача заузима значајно мјесто у Програму и представљаће један од приоритета у даљој борби за остваривање и заштиту права потрошача.

Годишњим акционим планом за период јул 2015 - јун 2016 је дефинисано које су активности које Министарство економије И остали субјекти на које се односе Закон о заштити потрошача треба да предузму, као и субјекти који су обавезни да спороводе одредбе Закона. 
“Дакле, сем Министарства економије, то се односи на скоро сва министарства, затим на државне институције, агенције - од Агенције за надзор осигурања па надаље, као и невладине организације које такође дају заначајан допринос у заштити потрошачких права” закључио је Рабреновић. 


ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?