Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Успјешно изведена методско – показна вјежба „Тимови САЈ у нападу на запосједнуто пловило“ којом је координирао САЈ а коју су извеле надлежне службе седам земаља

Објављено: 07.09.2015. 02:43 Аутор: УП

UP

У координацији САЈ-а (Специјалне антитерористичке јединице) Управе полиције МУП-а Црне Горе данас је у Луци Бар – Гат 5 успјешно изведена методско – показна вјежба у којој су учествовале надлежне службе седам земаља, под називом „Тимови САЈ у нападу на запосједнуто пловило“.

Прије извођења вјежбе, представницима медија и гостима обратио се командант САЈ-а Управе полиције МУП-а Црне Горе Радосав Љешковић, који је казао да се, након дугогодишње успјешне регионалне сарадње, наведена здружена вјежба по први пут реализује у Црној Гори, те да ће вјежбу извести 95 учесника. Он се захвалио Министарству и свим државним структурама које су пружиле подршку у извођењу ове вјежбе и казао да ће САЈ наставити да свим својим капацитетима безрезервно дјелује у интересу државе Црне Горе и њених грађана.

Услиједило је извођење вјежбе. Тактичка претпоставка вјежбе била је да је пловило – ферибот „Свети Стефан ИИ“ заузело пет наоружаних лица док је шесто лице остало да чува стражу у отуђеном чамцу поред ферибота, те да су ова лица, након заузимања пловила, од надлежних служби захтијевала да им обезбиједе аутобус којим би било довезено и на ферибот укрцано 30 лица која су се налазила на одређеној локацији у близини граничног прелаза Сукобин, како би ова лица илегално наставила путовање даље према некој од земаља Европске уније.

Вјежба напада на запосједнуто пловило, неутралисање отмичара и ослобађање пловила и талаца, изведена од стране припадника САЈ-а и других надлежних служби седам земаља (Црна Гора, Хрватска, Србија, Словенија, Босна и Херцеговина, Република Српска и Македонија), састојала се из шест сегмената односно тачака. То су:
1) онеспособљавање пропеле ферибота експлозивом од стране ронилаца без оштећења трупа ферибота уз маневар хеликоптера који је скретао пажњу отмичарима;
2) онеспособљавање стражара – отмичара који се налазио на чамцу поред ферибота од стране ронилаца;
3) десант припадника САЈ-а из хеликоптера на ферибот са задатком неутралисања отмичара који су се налазили у командном мосту ферибота и стављање овог пловила под контролу уз отварање пилотских врата и спуштање рампе пловила;
4) прилаз првог пловила задњем дијелу ферибота и упад у ферибот уз помоћ љестви; 5) прилаз другог пловила средишњем дијелу ферибота и упад на ферибот кроз пилотска врата; и
6) упад преко рампе ферибота и прихват отмичара, талаца и учесника вјежбе.

Циљ методско – показне вјежбе било је увјежбавање и усаглашавање процедура при нападу на отето пловило од стране надлежних служби Црне Горе са надлежним службама из шест земаља региона. У методско – показној вјежби су, испред МУП-а Црне Горе, учествовали САЈ који је координирао вјежбом, уз подшку Сектора граничне полиције, Пловне јединице, Авио – хеликоптерске јединице и Медицинског центра. Учествовали су и Војска Црне Горе, Барска пловидба, Агенција за поморску сигурност и Лучка капетанија. Од колега из региона, у вјежби су учествали САЈ и Жандармерија МУП-а Србије, Специјална енота МУП-а Словеније, Федерална јединица МУП-а и СИПА из Босне и Херцеговине, СЈП из Републике Српске, САЈ из Македоније и Заповједништво специјалне полиције МУП-а Хрватске.

Вјежба је припремана више мјесеци а њеном извођењу присуствовали су и министар унутрашњих послова Рашко Коњевић и директор Управе полиције МУП-а Славко Стојановић.

Након вјежбе су јединицама које су учествовале у њеном извођењу уручене плакете, док су захвалнице додијељене појединачно сваком учеснику вјежбе.

Изјаву команданта САЈ-а Радосава Љешковића можете преузети ОВДЈЕ

Методско – показну вјежба „Тимови САЈ у нападу на запосједнуто пловило“ (кадрови) можете преузети ОВДЈЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?