- Влада Црне Горе
Министарство одбране СТИПАНОВИЋ: Јадран је сигуран, али би се свака кри...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
СТИПАНОВИЋ: Јадран је сигуран, али би се свака криза из Медитерана прелила у њега
Објављено: 07.09.2015. • 17:31 Аутор: мод
Заповједник Хрватске ратне морнарице, комодор Предраг Стипановић сматра да је Јадран још увијек сигурно море, али да се све земље које се ослањају на њега морају припремити за пријетње и изазове који се могу појавити не само у водама Јадранског мора, већ у цијелом Медитерану и Црном мору, са којима чини нераскидиву цјелину.
„Свака криза која би се отворила у тим подручјима, сигурно би се пренијела и у Јадранско море. А ако постоји нека специфичност Јадранског мора, онда је то свакако његова геостратешка позиција, дубока уроњеност у копно према Централној Европи, те релативно узан басен, што ризике од загађења воде и других еколошких опасности чини још већим. Мали инцидент у Јадрану може изазвати велике и тешке посљедице по економију земаља које се ослањају на њега, а чији значајан дио ГДП-а зависи од туризма“, прецизира командант Хрватске ратне морнарице.
Комодор Стипановић наглашава да са неким еколошким опасностима у Јадрану, као што су милиони тона горива на трговачким бродовима и танкерима, те више од хиљаду платформи за вађење плина, одавно коабитирамо. Он додаје да, поред еколошких опасности које носе, све набројано, и бродови и танкери и платформе, може бити предмет терористичких напада, те да је пролиферација оружја за масовно уништење такође могући дио те приче.
„Пуно је пријетњи и ризика које можемо у догледно вријеме очекивати. Јадранско море је најдубље увучено у срце Европе, њиме води најкраћи морски пут до земаља централне Европе што наравно, користе трговачке морнарице. То значи и да годишње преко 70 милиона тона горива, односно нафте уђе у Јадранско море. У Јадрану имамо преко 1.500 платформи за вађење земног плина или нафте... Па танкери, који пролазе кроз Јадран и искрцавају у море њихове баласне воде“, набраја комодор Стипановић.
Командант Хрватске ратне морнарице не заобилази ни миграциону кризу:
„Миграциони изазови са којима се наше колеге из Италијанске, Грчке и Турске ратне морнарице сусријећу већ дуже вријеме у њиховим водама, нијесу искључени ни у Јадранском мору. Прије три године на 60 миља од Дубровника, 66 миграната из Сирије, Египта и Ирака и Авганистана су више дана плутали на једрилици, без воде и хране. Значи, такве су ствари могуће и у Јадрану.“
Списку опасности за сигурност Јадрана, комодор Стипановић додаје и већ евидентне посљедице глобалног загријавања.
Командант Хрватске ратне морнарице био је један од учесника експертског округлог стола „Заштита Јадрана“, одржаног у суботу у Бару, у организацији Министарства одбране Црне Горе, Савезничке поморске команде из Нортвуда у Великој Британији и НАТО одбрамбеног колеџа из Рима.
„Овај експертски округли сто о заштити Јадрана био је изузетно користан. Јер, на све сигурносне и остале пријетње могуће је одговорити једино сарадњом, те сусретима попут овог у Бару, на којима би се размјењивале информације и дефинисале стратегије“, истиче комодор Стипановић подсјећајући, међутим, да земље које излазе на Јадран већ годинама интензивно сарађују кроз регионалну организацију АДРИОН.
„То није много препознато у јавности али ми, представници морнарица шест земаља које излазе на Јадранско море већ имамо функционалну регионалну организацију кроз АДРИОН, односно Јадранско-јонску иницијативу“, подсјећа командант Хрватске ратне морнарице.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?