Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црногорски пчелари завршили студијску посјету Болоњи

Објављено: 08.09.2015. 22:21 Аутор: МПРР

Студијска посјета Болоњи, гдје се налази други центар за развој пчеларства у Европи, била је изванредна прилика за додатну едукацију црногорских пчелара и преношење знања потребних за даље унапређење производње меда.

Иако се у Црној Гори прави мед који је један од најквалитетнијих у Европи, размјена искуства са италијанским колегама и представницима струке и науке у овој области показала је да постоји простор за унапређење свих сегмената пчеларства у Црној Гори, у циљу постизања бољег здравља пчелињих друштава, већих приноса и пласмана меда и пчелињих производа. Посебно су била корисна искуства у дијелу испуњавања стандарда везаних за обезбјеђење континуитета квалитета меда, оцјењивање, контролу и стављање на тржиште, као предуслова за повјерење потрошача.

MPRRMPRR

У организацији Министарства пољопривреде и руралног развоја и Савеза пчеларских организација, група од 48 црногорских пчелара, заједно са представницима Министарства и медија током протекле седмице обишли су више произвођача меда, млијеча, матица, затим пчеларске опреме, као и највећу пчеларску кооперативу у Италији. Делегација из Црне Горе посјетила је и реномирани институт и обсерваториј меда, након чега је учвршћен став да научна истраживања недостају црногорском пчеларству да би се оно брже развијало.

MPRRMPRR

Током посјете “ЦРА-АПИ“ институту за мед из Болоње и Националном опсерваторијуму за мед, пчелари су имали прилику да виде како се постиже очување аутохтоне расе пчела, заштита од болести и прати процес производње. Институт се посебно бави лабораторијским истраживањима и анализом пчелињих производа, а у опсерваторијуму се посебно промовише сензорска анализа која се, поред физичко-хемијске, спроводи како би се задовољили захтјеви потрошача. Начин на који се италијански пчелари боре против пчелињег крпеља, варое, посебно је интересовао наше пчеларе, јер је ријеч о ефикасној техници третирања органским препаратима, коју ће, према најавама наших пчелара, почети примјењивати и у својим пчелињацима. Са стручњацима из Института договорена је даља сарадња, конкретно предавања која ће се до краја године организовати у нашој земљи.

У регији Болоње традиционално се од 1906. године баве производњом и извозом матица на свјетско тржиште. Програм селекције матица је, како су истакли тамошњи стручњаци, процес који даје резултате само дугорочно. Селекцијом се унапређују особине које су кључне за постизање већих приноса меда. Које се методе користе у производњи и селекцији матица наши пчелари су могли да виде приликом обиласка једног од највећих произвођача матица.

MPRRMPRR

Пчелари из Црне Горе посјетили су и највећу пчеларску кооперативу у Италији „Цон Апи“, која има 700 коопераната и гдје сваки од пчелара има више од 150 пчелињих друштава. У оквиру кооперативе је један од највећих погона за откуп, прераду и паковање меда у Европи, са савременим аутоматским линијама. Кооператива функционеше по прецизно дефинисаним условима, а основа је повјерење између пчелара и менаџмента. Ако се деси да мед од неког пчелара не задовољава критеријуме квалитета, тај пчелар тешко може наставити даљу сарадњу.

У оквиру кооперативе налази се и јавна башта посвећена пчелама и медним биљкама, која има, прије свега, едукативну, улогу. Пројекти едукације посебно су усмјерени на најмлађу популацију, што је посебно заинтересовало преставнике Савеза пчеларских организација Црне Горе који би вољели да сличне садржаје имају у недавно изграђеној Кући меда у Даниловграду.

Осим нових искустава и идеја, црногорски пчелари су током посјете Болоњи добили и корисне контакте за будућу сарадњу италијанским колегама, научним и административним институцијама, али и предузетницима. Током обиласка једне од највећих фабрика пчеларског прибора и опреме “ ЛЕГА” у Фаенци, пчелари су могли да виде шта све подразумијева савремена опрема за пчеларство, као и неке производе који се не могу наћи на домаћем тржишту. У фабрици, која представља бренд у свијету, раде се и паковања за мед, по жељи купаца. Са власником фабрике договорена је његова посјета Црној Гори ради наставка сарадње.

ДН Побједа, 5.септ 2015

ДН Побједа, 6.септ 2015.


ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?