- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: Јача сарадња са Министарством пољопривр...
Саопштење: Јача сарадња са Министарством пољопривреде САД
У организацији Министарства пољопривреде и руралног развоја, делегација Црне Горе боравила је крајем августа и почетком септембра у студијској посјети Сједињеним Америчким Државама. Посјета је реализована у оквиру „Цоцхран“ програма који подржава Министарство пољопривреде САД које је, у сарадњи са Амбасадом САД у Подгорици, обезбиједило стипендије учесницима. Основна тема овогодишњег програма је агротуризам.
Учесници програма из Црне Горе упознати су са америчким искуствима у агротуризму, како би стечена знања и искуства прилагодили условима у Црној Гори и доприњели бољем повезивању пољопривреде и туризма. Посјетили су велики број фарми у Илиноису, Висконсину и Шампању. Ријеч је о регијама у којима посљедњих година агротузам биљежи значајан раст. Констатно се развијају активности којима се диверзификује пољопривредна производња кроз туристичке услуге. Најновији тренд је тзв. „У пицк“, што у преводу значи „Ти береш“. Табле са тим натписом постављене су покрај бројих фарми, а заинтересовани туристи, посјетиоци, купци могу стати, добити корпу и директно на фарми убрати производе које желе. За оне које не желе сами да беру, фармери на улазу у фарме поставе штандове са производима које купци могу купити. Фармери су изузетно задовољни овом активношћу која им смањује трошкове бербе, а повећава се и број купаца.
Активности којима су развили туризам на својим фармама су бројне. Увезују су пољопривреда и умјетност. На фармама се праве атракције као што су домаће животиње направљене од сламе, комбајни украшени витражом, што представља другачије и примамљиво искуство за туристе, а изазов за умјетнике који на другачији начин исказују свој таленат и стваралаштво.
Кључ успјеха агротуризма у Америци је удруживање фармера које омогућава тијесну организациону и пословну повезаност. Заједнички промовишу једни друге и привлаче посјетиоце којима нуде комплетнију услугу.
Нарочито је заступљена едукација о пољопривреди, која се и за дјецу и одрасле организује на фармама. Фармери држе предавања на разне теме, уз конкретне примјере, као што су демонстрирање муже, прављења сира, и слично. На фармама се налазе и бројне атракције за дјецу - дрвени возови, трактори, тобогани, лежаљке, пјешчана игралишта.
Делегација Црне Горе имала је посебан састанак са представницима Удружења фармера Висконсина, и представницима Владе ове америчке државе, на којима је детаљније разговарно о исукуствима и могућностима повезивања пољопривреда и туризма. Управо оваква искуства могу бити значајна и за Црну Гору. Са малим фармама имамо одличне услове за развој агротуризма, што би допринијело и развоју руралних подручја и враћању становника на своја имања. Постоји низ активности које би и црногорски пољопривредници могли спроводити на својим газдинствима, и тиме смањити ризик од бављења основном дјелатношћу. Министарство пољопривреде и рурланог развоја трећу годину за редом даје подршку за адаптацију објеката и набавку опреме на пољопривредним газдинствима како би се оспособили за пружање туристичких услуга. Подршка до 60 одсто уложених средстава додљује се младим пољопривредницима и женама чија се домаћинства налазе на вишој надморској висини. Уз то, таква газдинства, осим осталих мјера подршке, имају на располагању и подршку за прераду, чиме их подстичемо да производе шири асортиман хране коју могу да понуде.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја