Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Црногорска делегација на 59. редовном засиједању Генералне конференције Међународне агенције за атомску енергију

Објављено: 15.09.2015. 20:32 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Делегација Владе Црне Горе, коју предводи министарка науке Сања Влаховић, учествује на 59. редовном засиједању Генералне конференције Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) у Бечу, од 14-18. септембра 2015. године. Члан делегације испред Министарства одрживог развоја и туризма је генерална директорица Директората за животну средину, Ивана Војиновић.

Генерална конференција представља мултилатерални форум на којем се упоредо са пленарним засиједањем одржава низ регионалних и билатералних састанака. Програми техничке сарадње представљају најзначајнији и најинтензивнији облик сарадње наше државе са Међународном агенцијом за атомску енергију. Црна Гора учествује у пројектима који се односе на медицину, биотехнологију, пољопривреду, животну средину, ветерину, културно насљеђе.

Конференцију је отворио генерални директор Међународне агенције за атомску енергију Јукија Амано, док је у оквиру пленарног дијела засиједања Генералне конференције, шеф Делегације Владе Црне Горе министарка науке Сања Влаховић представила до сада остварене резултате сарадње Црне Горе са Агенцијом. У датом иступању истакнут је напредак Црне Горе у заокруживању правног и административног оквира у областима дјеловања ИАЕА. Такође, било је ријечи и о оствареним циљевима који су предвиђени Оквирним програмом за земљу.

У времену трајања пленарне сједнице првог дана одржано је више састанака. Генерална директорица Министарства одрживог развоја и туризма, Ивана Војиновић предсједавала је са стране делегације Владе Црне Горе билатералним састанком са Делегацијом Републике Србије која је иницирала састанак. Тема састанка је било интензивирање сарадње међу надлежним институцијама, прије свега регулаторних тијела обје државе, који би се заокружио потписивањем међувладиног Споразума о сарадњи у области заштите од јонизујућих зрачења и радијационој сигурности. На маргинама билатералног састанка договорено је да представници Републике Србије упуте нацрт споразума представницима Црне Горе, како би у што скорије вријеме усагласили текст Споразума и формално приступили јачању међусусједских односа и у дијелу заштите од јонизујућих зрачења.

Други састанак црногорска делегација коју су чинили генерална директорица Министарства одрживог развоја и туризма Ивана Војиновић и генерални директор Директората за међународну сарадњу и европске интеграције у Министарству унутрашњих послова Иван Иванишевић, одржали су састанак са представницима ИАЕА Одјељења за нуклеарни сигурност и безбједност. На овом састанку црногорска страна је информисала да је 22. јула постала пуноправна чланица Конвенције о нуклеарној сигурности, као и информисала о плановима за потврђивање Закона о амандману конвенције о физичкој заштити нуклеарног материјала и приступању Конвенцији о спрјечавању аката нуклеарног тероризма. Такође, представнике Одјељења за нуклеарну сигурност и безбједност црногорска страна је информисала да ће до краја 2015. Министарство одрживог развоја и туризма припремити писмо за генералног директора Међународне агнеције за атомску енергију, којим ће формално изразити спремност добровољног прихватања за спровођење необавезујућег Кодекса понашања о сигурности и безбједности радиоактивних извора и Додатног водича о увозу и извозу радиоактивних извора. Оно што је сада важно је то да Црна Гора од доношења Закона о заштити од јонизујућег зрачења и радијационој сигурности спроводи овај Кодекс и пратећи Водич у пракси.

Истог дана одржан је и састанак делегације Владе Црне Горе са Одјељењем за техничку сарадњу, гдје су разматране тренутне активности на текућем пројекту техничког циклуса сарадње “Мапирање радона у Црној Гори и унапређење националног система заштите од радона“ и истакнут је значај И досадасња успјесна реализација пројекта. На састанку се такође говорило и о будућем циклусу техничке сарадње у којем су заинтересоване црногорске институције пријавиле три национална пројекта техничке сарадње „Радон у црногорским школама и вртићима“ (Министарство одрживог развоја и туризма, Министарство просвјете, Црногорска академија наука и умјетности и Агенција за заштиту животне средине); „Унапређење нуклеарних - молекуларних техника у циљу побољшања дијагнозе болести животиња и прехрамбених патогена“ (Ветеринарска управа); и „Унапређење регулаторне инфраструктуре у области нуклеарне и радијационе сигурности и безбједности и заштите од зрачења“ (Министарство одрживог развоја и туризма и Агенција за заштиту животне средине).

Финално одобравање поменутих пројеката очекује се на сједници Борда гувернера у новембру 2015. године, након чега би требало да отпочне њихова реализација у јануару 2016. године.

И црногорска страна и представници ИАЕА изразили су задовољство досадашњом сарадњом и истакли да интензивна сарадња Црне Горе са Међународном агенцијом за атомску енергију и реализоване активности доказ су спремности надлежних институција да у овој области испуне све захтјеве међународних и европских стандарда.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?