Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

"Спрјечавање раних присилних бракова међу рањивим групама"

Објављено: 22.09.2015. 19:28 Аутор: ПР служба
mmp

Министар за људска и мањинска права др Суад Нумановић учествовао је данас на конференцији поводом представљања пројекта „Спрјечавање раних присилних бракова међу рањивим групама“ који имплементира Мисија ОСЦЕ у Црној Гори у партнерству са Сталном Мисијом Француске при ОСЦЕ-у и Амбасадом Француске у Црној Гори.

Министар је у свом обраћању нагласио значај овог негативног друштвеног феномена подсјетивши да све потиче од породице. Он је рекао да је улога породице и друштвене заједнице у превенцији раних присилних бракова од пресудне важности за сваку државу.

Широка јавност је све свјеснија озбиљности и  опасности посљедица уколико се овај проблем не третира правовремено и на прави начин.Свако друштво има обавезу да заштити своје грађане/ке, а посебно младу популацију. Министар је нагласио да, поред низа негативних ефеката које носе са собом, дјечији бракови ускраћују малољетној жртви могућност образовања, запошљавања социјалне инклузије, али  прије свега тога онемогућавају постизање физичке и менталне зрелости за улазак у брак. Ова дјеца,  у највећем броју дјевојчице, жртве су своје примарне породице, а потом и породице у коју присилно уђу, физички неразвијене, неадекватно сазреле за оно што им је живот опредијелио.

Влада Црне Горе интензивно спровподи активности у вези са промоцијом значаја останка у образовном систему. Свака нова школска година биљежи пораст бројађака из редова ромске и египћанске популације, док са друге стране видно је смањена стопа одустајања од школовања. Министарство  организује кампање и едукације родитеља, дјеце РЕ активисткиња, службеника/ца државне управе о заштити од насиља у породици и малољетничким присилним браковима међу овом популацијом.

Министар је констатовао да је право сваког дјетета да одраста у сигурности и љубави током свог дјетињства, како би израсло у одговорну, емпатичну и здраву особу. На свима нама је одговорност да им то осигурамо, рекао је Нумановић.

Своја обраћања имали су и: Њ.Е. амбасадорка Француске у Црној Гори Вероник Брумо, замјеник шефице Мисије ОСЦЕ у Црној Гори Дан Редфорд, предсједница Одбора за родну равноправност у Скупштини Црне Горе Нада Дробњак и савјетница у Владиној Канцеларији за борбу против трговине људима Тијана Шуковић.

Из Мисије ОСЦЕ у Црној Гори најављено је да ће се овај пројекат спроводити у шест црногорских општина.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?