Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: Удио енергије из обновљивих извора обавеза Црне Горе из чланства у Енергетској заједници

Објављено: 23.09.2015. 15:19 Аутор: м
Наводе НВО Мреже за афримацију невладиног сектора опет најбоље демантују чињенице а оне су сљедеће: 

Није тачно да Предлогом закона о енергетици “Министарство економије производњу из обновљивих извора дефинитивно дефинише као јавни интерес” како то МАНС тврди, већ је од јавног интереса остваривање обавезног удјела енергије из обновљивих извора у укупној финалној потрошњи енергије, а у складу са обавезама преузетим потврђеним међународним уговором, односно Споразумом о формирању Енергетске заједнице, чији је Црна Гора члан, како то јасно пише у предложеном законском тексту. Предлогом закона о енергетици се као дјелатност од јавног интереса утврђује производња електричне енергије. 

Није тачно ни да је проценат обновљивих извора у укупној потрошњи „на нивоу ЕУ постављен на 20 одсто од укупне производње на нивоу државе“ већ је тај проценат од 20 одсто постављен на нивоу Европске Уније а не држава појединачно. То значи да свака држава ЕУ има свој удио енергије из обновљивих извора у укупној потрошњи, који варира од десет одсто до 49 одсто. Такође није тачна ни формулација да је тај проценат на нивоу ЕУ постављен на 20 одсто од укупне ПРОИЗВОДЊЕ, како то тврди МАНС, већ се ради о удјелу енергије из обновљивих извора у укупној ПОТРОШЊИ енергије у држави. 

Такође није тачно да га „Министарство економије „великодушно“ поставља на чак 33 одсто” већ је Енергетска заједница на 10. министарском састанку обавезала земље чланице па самим тим и Црну Гору да имплементира Директиву ЕУ 2009/28 која се односи на обновљиве изворе енергије. На министарском састанку Енергетске заједнице чији је члан и Црна Гора, у складу са методологијом директиве, одређен је за сваку државу чланицу национални циљ удјела обновљивих извора енергије у бруто финалној енергетској потрошњи у 2020. години. За Црну Гору је то 33 одсто. 

Понављамо да, што се тиче подстицаја за производњу електричне енергије из обновљивих извора, ове одредбе нису новина у предложеном тексту, већ постоје у важећем Закону о енергетици и уведене су још 2010. године, у складу са Директивом ЕУ 2009/28 о промоцији кориштења енергије из обновљивих извора. Дакле, ради се о подстицајима које примјењују земље ЕУ, као и земље чланице Енергетске заједнице. Директивом је дефинисано да државе чланице уводе ефективне мјере како би осигурале да удио енергије из обновљивих извора буде једнак или премаши удио наведен у оквирним смјерницама Директиве.

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?