Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Представљена Национална стратегија интегралног управљања обалним подручјем

Објављено: 23.09.2015. 15:21 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма
Национална стратегија интегралног управљања обалним подручјем (НСИУОП), која је урађена у оквиру Програма интегралног управљања обалним подручјем Црне Горе (ЦАМП ЦГ) у сарадњи Министарства одрживог развоја и туризма и Медитеранског акционог плана Програма за животну средину Уједињених нација (УНЕП МАП) и његовог Регионалног центра за програм приоритетних акција (ПАП/РАЦ) представљена је данас је у оквиру прес конференције која је организована у Министарству одрживог развоја и туризма.

Прес конференција представља једну од активности које Министарство одрживог развоја и туризма у сарадњи са ПАП/РАЦ-ом и ЈП Морско добро организује поводом Дана обале, међународног празника који се сваке године обиљежава 25. септембра у организацији УНЕП/МАП-а.

Влада Црне Горе усвојила је Националну стратегију интегралног управљања обалним подручјем (НСИУОП) у јуну 2015. године, како би се на основу анализе постојећег стања поставили циљеви, утврдили одговорни субјекте и предложиле мјере, као и институционални инструменти и доступна правна и финансијска средства, за спровођење плана интегралног управљање обалним подручјем.

Јелена Кнежевић, руководилац Одјељења за одрживи развој и интегрално управљање морем и обалним подручјем у Министарству, подсјетила је присутне да је правни основ за израду Стратегије садржан у Закону о потврђивању Протокола о интегралном управљању обалним подручјем Средоземља (ИУОП Протокол), као седмог Протокола Барселонске конвенције.

Процес реализације ЦАМП ЦГ и израде НСИУОП текао је паралелно са израдом Просторног плана посебне намјене обалног подручја Црне Горе (ПППНОП ЦГ), како би се обезбиједило интегрисање резултата и препорука НСИУОП у ПППНОП ЦГ и како би се мјере и акције које су садржане у НСИУОП ускладиле са просторно-планским рјешењима.

Кнежевић је представила структуру Националне стратегије са посебним нагласком на оцјену стања у обалном подручју, као и анализу кључних изазова, слабости и потреба, као и структуру Акционог плана који прати дефинисане тематске цјелине и стратешке циљеве.

Посебна пажња Стратегије је усмјерена на уски обални појас од једног километра, у оквиру којег је смањена изградња за 37,7 одсто и утврђена могућност успостављања обалног одмака на 50 одсто обалне линије.

Стратегијом се дају одговори на утврђене слабости и недостатке у погледу стања животне средине и простора обалног подручја, те постојећег система управљања и са њим повезаног институционално-законодавног оквира од значаја за ИУОП Протокол. Одговори су дати у тематским подручјима утврђивањем стратешких циљева и мјера до 2030. године.

У Акционом плану Стратегије утврђене су приоритетне акције до 2020. године. С аспекта унапређења постојећег система управљања биће успостављено Координационо тијело за ИУОП, што представља одговор на један од кључних захтјева Протокола ИУОП, о потреби успостављања кохерентног дјеловања, унутар секторског и међусекторског, односно интегрисања Савјета за ИУОП у Национални савјет за одрживи развој и климатске промјене. Предлог се заснива на компатибилности састава и функција постојећег и предложеног савјета, а предложено је да се прошири постојећи састав Националног савјета за одрживи развој и климатске промјене са 10 нових чланова, како би се омогућило његово функционисање у контексту предложених функција Савјета за интегрално управљање обалним подручјем Црне Горе.

ИТ експерт, Марина Изгаревић, представила је присутнима геопортал ЦАМП, који представља један од резултата ЦАМП ЦГ пројекта и на којем ће у наредном периоду бити доступне све анализе и картографски прилози израђени током пројекта, који могу да олакшају будуће планирање намјене обалног подручја Црне Горе.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?