- Влада Црне Горе
Саопштење са 128. сједнице Владе Црне Горе
Саопштење са 128. сједнице Владе Црне Горе
Влада Црне Горе, на данас одржаној 128. сједници којом је предсједавао предсједник Мило Ђукановић, усвојила је Извјештај о спровођењу Петог годишњег националног програма Црне Горе у периоду интензивираних и фокусираних разговора са НАТО-ом.Овај циклус програма текао је паралелно с процесом Интензивираних и фокусиранихразговора, у циљу детаљног праћења напретка и појачане комуникације између Црне Горе и Алијансе у финалној фази прикључења наше државе. У складу с тим, Влада је била у потпуности посвећена даљој имплементацији реформи, посебно у четири кључне области: реформа сектора безбједности, јачање владавине права, јачања подршке јавности за чланство у НАТО и наставак реформе сектора одбране. Уз оцјену да је остварен напредак у свим сегментима и да се Црна Гора налази на корак до пуноправног чланства, Влада је потврдила своју одлучност у даљим напорима за остварење постављених циљева, а посебно у дијелу јачања јавне подршке чланству и владавине права.
Влада је усвојила Пројекцију макроекономских и фискалних показатеља за период 2015‐2018. година. Овим документом су ажуриране априлске пројекције раста бруто домаћег производа и других макроекономских индикатора које представљају полазну основу за израду Закона о буџету за 2016. годину, утврђивање фискалног оквира за период од 2016 до 2018. године, као и за припрему Програма економских реформи до 2018. године. Према најновијој процјени, црногорска економија ће ове године остварити виши реални раст БДП‐а од планираног пројекцијама из априла (3,5 одсто), тако да би реална стопа раста могла достићи 4,3 одсто. За период од 2015‐2018. године предвиђа се просјечан раст БДП‐а од 3,8 одсто - у овој 4,3, а у периоду од 2016. до 2018. године 4,1; 4,0 и 3,0 одсто. У расправи је посебно наглашено да, и поред позитивног тренда који значајно надилази европски просјек, раст црногорске економије у великој мјери зависи од успореног економског опоравка на глобалном нивоу, али и од брже динамике валоризације неискоришћених развојних ресурса и континуираног унапређења амбијента за пивлачење инвестиција, на чему ће Влада наставити предано да ради.
Имајући у виду чињеницу да се Европа суочава са највећом избјегличком кризом након ИИ свјетског рата, Влада је размотрила и усвојила Информацију о поступању надлежних органана и институција у случају већег прилива миграната и избјеглица у Црној Гори. На основу анализе тренутног стања у региону, Влада је процијенила да постоји могућност преусмјеравања миграционе руте према црногорским границама. Ради благовременог и ефикасног одговора државе у складу са међународним конвенцијама чији је Црна Гора потписник, Влада је донијела низ закључака којима се прецизирају задаци и обавезе надлежних органа и институција у случају масовног прилива миграната и избјеглица.
У склопу процеса усклађивања националног законодавства са европским, Влада је утврдила Приједлог закона о биоцидним производима, као и приједлоге закона о измјенама и допунама Закона о акцизама, Закона о управљању отпадом и Закона о ауторском и сродним правима. Утврђен је и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о рафтингу, којим се подиже ниво сигурности корисника рафтинг услуга и проширују могућности за обављање ове дјелатности.
СЛУЖБА ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ