Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Амбасадорка УАЕ посјетила компанију Горановић и фарму са мљекаром у изградњи „Милкрафт“ у Павином Пољу

Објављено: 27.09.2015. 05:47 Аутор: МПРР


MPRRНакон Вектре Јакић, амбасадорка Уједињених Арапских Емирата Хафса Ал Улама посјетила је још неке од компанија које су заинтересоване за кредитна средства из Абу Даби фонда за развој. Заједно са министром пољопривреде и руралног развоја проф. др Петром Ивановићем, обишла је Месну индустрију “Горановић” у Никшићу, као и локацију гдје је изграђена фарма и планира се мљекара „Милкрафт у Павином Пољу, што ће бити највећи и најсавременији систем за производњу, откуп и прераду млијека у Црној Гори.

Амбасадорка Улама није крила изненађеност величином и савременим производним технологијама у овим компанијама, истичући да су управо такве компаније које имају стратегију за ширење производње, отварање нових радних мјеста и позиционирање на новим инострананим тржиштима, добри примјери за кредитирање из Абу Даби развојног фонда. Она је оцијенила да би подршка планираним инвестицијама створила шампионе индустрије у овим областима, који би повукли даљи развој цјелокупног месног и мљекарског сектора.

У компанији Горановић планирају да инвестирају у изградњу велике фарме за тов јунади, с обзиром да у Црној Гори немају довољно те сировине. “Потребна нам је та врста меса и за нашу индустрију, али и за задовољење потреба туристичке привреде и трговина домаћим производима. Уколико добијемо кредит искористићемо га за проширење производње, подизање конкуретности на постојећим и новим извозним тржиштима, али и јачање примарне производње у Црној Гори”, каже власник те индустрије Ђорђије Горановић.

MPRRMPRR

Он је истакао да су инвестиције пријеко потребне великим компанијама као што је његова да би, у времену све јаче конкуреције на путу ка ЕУ, подизали стандарде, ширили капацитете, отварали нове производне линије, освајали нова тржишта. Према мишљењу Горановића, средства из Абу Даби развојног фонда су у Црну Гору стигла у правом моменту и под најповољнијим условима у новијој историји развоја економије наше земље.

Током разговора са амбасадорком УАЕ, истакнута је и могућност да се месни производи нађу и на тржишту те земље. Амбасадорка је након обиласка фабрике истакла да није очекивала оно што је видјела и да је врло задовољна што у компанији имају визију развоја. “Мислим да је то управо тип корисника који одговара намјени кредита, јер ће ширити производњу, запошљавати људе, повећавати извоз и постати шампиони ове врсте индустрије у Црној Гори. Мислим да је важно што се крећу правим путем и да добију извозни број од Европске уније. С друге стране, и Емирати могу бити веома добро тржиште за њихове производе“ казала је Улама.

MPRRMPRR

Као шансу за подстицј развоју пољопривреде и нова запослења амбасадорка је видјела и у Павином Пољу, гдје је инвеститор Драган Бурић већ изградио најсавременију фарму крава импозантног капацитета, а припрема се и градња прерађивачког погона са широким асортиманом производа и за извоз. На фарми “Милкрафт”, са 500 грла музних крава за почетак, и мљекари “Милкрафт Леће” биће упослено 100 људи, а отвориће се и могућност за откуп млијека од фармера са ширег подручја тог дијела Црне Горе.

“Чини ми се да би за неколико година ово могла бити једна од врло успјешних црногорских прича“, оцјенила је амбасадорка Улама. Систем производње и технологије, уз озбиљну стручну експертизу, према њеним ријечима, обећава најбољи квалитет млијека и мљечних производа. „Сматрам да су људи који воде фабрику врло храбри, јер раде по највишим свјетским стандардима пројекат у мјесту, које јесте пољопривредно, али веома удаљено. Импресионирана сам и инвестиционим плановима. Вјерујем да ће бити још једни шампиони пољопривредне индустрије у Црној Гори, окидач за цијелу индустрију млијека и млијечних производа. Знам да у дијелу Бијелог Поља и околних општина има доста малих фармера, који се слабо могу такмичити сами. Ова фабрика може да буде магнет за њих и њихов даљи развој”, казала је амбасадорка.

MPRRMPRR

Она је истакла да су Уједињени Арапски Емирати велики увозници и потрошачи мљечних производа, па да је и то тржиште потенцијално за Милкрафт производе.

Представник Миклрафта Петар Петровић каже да би компанија средства из кредита искористила углавном за завршетак мљекаре. “Објединићемо фарму и прераду што ће донијети радна мјеста за стотињак људи, упослених само на овој локацији, а план је да се у систем кооператива увеже и око 100 газдинстава који ће испоручивати млијеко. Идеја инвеститора Бурића је да се постигне највећи ниво квалитета производа који ће се пласирати локално, али и на тржишта ван, првенствено Панаме, гдје он живи и гдје има већ разрађене системе за пласман дуготрајних производа који ће се овдје производити. Зато је квалитет опреме и комплетне технологије оно о чему највише водимо рачуна, како би добили супериоран производ који ће на инотржиштима добити најбољу оцјену”, каже Петровић.

Милкрафт је, како је додао, захвалан Министарству пољопривреде које је омогућило да врло повољна инвестициона средства буду на располагању таквим компанијама.



ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?