Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Данас се обиљежава Свјетски дан борбе против бјеснила

Објављено: 28.09.2015. 22:33 Аутор: МПРР

У Црној Гори, као и широм свијета, 28. септембра обиљежава се Свјетски дан борбе против бјеснила.

 

Бјеснило је најстарија и најсмртоноснија заразна болест позната човјечанству, смртоносна за људе и животиње! И данас, бјеснило убија десетине хиљада људи, углавном дјецу, широм свијета, а нарочито у неразвијеним земљама. У више од 95% случајева бјеснило код људи је посљедица уједа паса невакцинисаних против бјеснила.

 

Министарство пољопривреде и руралног развоја –Ветеринарска управа, већ дужи низ година спроводи активну политику у циљу спријечавања појаве и искорјењивања бјеснила, кроз програме:

 

- Превенирање бјеснила домаћих животиња и мјере за благовремено откривање и сузбијање појаве бјеснила - вакцинација паса и мачака против бјеснила

 

-Превенирање и сузбијање бјеснила лисица и других дивљих животиња оралном вакцинацијом

 

Вакцинација паса и мачака је један од најефикаснији начина за спријечавање појаве бјеснила, односно заштите паса, мачака и људи. Из буџета Ветеринарске управе сваке године обезбјеђују се средства за набавку вакцина против бјеснила за псе и мачке, а ове године акценат је додатно стављен на обезбјеђивање довољног броја вакцина за заштиту паса у азилима за напуштене животиње.

 

Додатно, од 2011. године, у континуитету се уз подршку ЕУ спроводи орална вакцинација лисица и других дивљих животиња, ваздушном дистрибуцијом вакцина –мамаца на цијелој територији Црне Горе. Циљ је створити довољно висок ниво заштите популације дивљих животиња против ове болести, а посљедично прекинути ланац преношења вируса са дивљих на домаће животиње и људе. Дугорочни циљ је у потпуности искоријенити ову болест у Црној Гори и добити статус земље слободне од бјеснила.

Захваљујући овоме, од марта 2012. године није забиљежен ниједан случај бјеснила, ни код домаћих, али ни код дивљих животиња које су у протеклим годинама биле главни носиоци и резервоари ове болести у Црној Гори. Бјеснило је престало да представља велики епизоотиолошки проблем у Црној Гори, што је био случај у ранијим годинама.

Како је тема овогодишњег обиљежавања Свјетског дана борбе против бјеснила: Превенција бјеснила  кућних љубимаца и промоција редовне вакцинације позивамо власника паса и мачака да вакцинишу своје кућне љубимце против бјеснила. Редовном вакцинацијом кућних љубимаца штитите себе, своју породицу, свог љубимца и цијелу заједницу.

На глобалном нивоу, три најважније међународне организације за здравље животиња, здравље људи и пољопривреду: Свјетска организација за здравље животиња (ОИЕ), Свјетска здраствена организација и Организација УН за пољопривреду (ФАО) удржују своје дјеловање у борби против бјеснила, под мотом: “Искоријенимо бјеснило заједно!”

На овом задатку ни ми нијесмо сами: уједињеним напорима свих релевантних институција, почев од ветеринарске службе у цијелини, Института за јавно здравље, институција из области животне средине, Ловачког Савеза Црне Горе, Европске комисије, невладиних организација али и свих појединаца морамо радити на једном циљу - успјешно искоријењавање бјеснила на територији Црне Горе.

 

Ветеринарска управа/Министарство пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?