Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: Од пиљаре до правог инвеститора

Објављено: 30.09.2015. 18:28 Аутор: м
Реаговање поводом изјаве предсједника Парламента Ранка Кривокапића о преговорима Владе Црне Горе и А2А

Иако се предсједник Парламента Ранко Кривокапић јавно залагао у више наврата за раскид уговора са италијанским партнером у Електропривреди Црне Горе, А2А, на опште изненанађење јавности, јуче је направио заокрет изражавајући забринутост због тога што нас, како је рекао, напуштају „државни италијански инвеститори“. То је за Кривокапића наводни „доказ да ми не стварамо амбијент да нам долазе прави инвеститори“ иако је управо предсједник Парламента, тек годину послије докапитализације ЕПЦГ и уласка А2А у менаџмент, јавно изјављивао да „А2А нијесу испунили услове за прву годину управљања и по ономе што су до сад показали, нијесу за дугорочну сарадњу“. Сада је за Кривокапића А2А „један западни инвеститор“ заборављајући да је за тог западног инвестиора говорио да „треба тражити новог партнера ако А2А не може да испуни договорено приликом докапитализације ЕПЦГ“ и то на самом почетку италијанског управљања у ЕПЦГ. 

Такав став предсједник парламента није промијенио ни по истеку трогодишњег периода менаџмента А2А у ЕПЦГ, па је крајем 2012. године тврдио да „А2А имају озбиљних проблема у неиспуњавају својих уговорних обавеза“ те да „њихов менаџмент није унаприједио пословање у мјери која је била обавеза“. 

Осим наведених ставова о А2А, познато је такође да је управо Кривокапићева СДП у параламенту гласала против приједлога за очување енергетско-металуршког комплекса чиме је доведено у питање пословање и Комбината алуминијума Подгорица и Електропривреде Црне Горе. Тада је говорио да А2А није способан да води пиљару а не ЕПЦГ.
“Ако им је неко рекао да неће платити порез, онда они нијесу способни да воде пиљару, а не тако велику компанију. Такав менаџмент нам не треба. А2А треба плати 61 милион еура пореза, а не да грађани плаћају рачуне за струју КАП-а будући да га је ЕПЦГ снабдијевала струјом мимо уговорног односа и правног система” рекао је Кривокапић заборављајући да је управо Скупштина Црне Горе својим закључцима обавезала Владу да „настави активности у правцу обезбјеђивања дугорочног снабдијевања електричном енергијом, као и утврђивања прецизног модела компензације међусобних потраживања и да такво рјешење достави Скупштини на усвајање“. 

Када је такво рјешење достављено Скупштини, као што је познато, није усвојено, што је одвело КАП у стечај а ЕПЦГ у озбиљне проблеме. Упркос томе, данас ради Комбинат алуминијума Подгорица. Ради и Електропривреда Црне Горе и остварује профит, и тако ће бити и у будуће. 

Ово су само неки од ставова предсједника Парламента о А2А и сви су доступни јавности и лако провјерљиви. Оно што је међутим остало нејасно је зашто је предсједник Парламента, у финалној фази преговора Владе Црне Горе и А2А, направио заокрет од својих ранијих изјава и јавно стао на страну италијанског инвеститора. 


ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?