Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Начелница Пејовић разговарала са омбудсманком за равноправност полова у Републици Хрватској Вишњом Љубичић

Објављено: 03.10.2015. 17:24 Аутор: ПР служба

Начелница Одјељења за родну равноправност у Министарству за људска и мањинска права Биљана Пејовић разговарала је 01. октобра 2015. године у Подгорици, са омбудсманком за равноправност полова у Републици Хрватској Вишњом Љубичић.

На састанку је било ријечи о активностима које спроводи Одјељење за послове родне равноправности.

Начелница Пејовић је саговорницу информисала о Закону о измјенама и допунама закона о родној равноправности, који је усвојен јуна ове године, а који је усаглашен са потврђеним међународним уговорима и релевантним директивама ЕУ. 

Она је нагласила да је у новом законодавном тексту постигнут напредак јер је рјешењима прописано да је елиминација дискриминације по основу пола и постизање родне равноправности постављено као императив. Додала је и да је увођењем казнених одредби у овом закону прописана јасна обавеза правних лица, одговорних лица у правном лицу и предузетника/ца да морају поштовати  анти-дискримационе норме и оне које обезбјеђују пуно остваривање принципа родне равноправности.

Начелница Пејовић је истакла да очекује да ће санкције допринијети бољој имплементацији закона, који представља најзначајнији механизам за елиминисање дискриминације у свим областима и структурама друштва.  Она је упознала саговорницу о спровођењу активности у три приоритетне области из родне равноправности, а које су формулисане и агендом Владине политике, што представља усклађеност са обавезама и стандардима ЕУ. То су: политичка партиципација жена, борба против насиља над женама и економско оснаживање жена.

Влада Црне Горе је у јуну 2015. године усвојила Стратегију развоја женског предузетништва, а у августу 2015. Године и смјернице за стварање повољнијег амбијента за женско предузетништво у локалним заједницама. Начелница Пејовић је нагласила да је родна равноправност на локалном нивоу битно унапријеђена.  Као резултат спровођења такве политике, потписано је 16 Меморандума у сарадњи са 16 општина, а до краја године очекује се потписивање истих и са осталим општинама у Црној Гори. У 20 црногорских градова, именовани су координатори /ке за родну равноправност, а у 11 општина формирани су и Савјети за родну равноправност.

Она је нагласила да се констатно ради на едукацији која се односи на питања родне равноправности, и да је сарадња са кључним европским институцијам попут УНДП, ОСЦЕ, као и невладиним сектором значајно допринијела побољшању у овој области.

Омбудсманка Љубичић која је била  чланица експертске мисије ТАИЕX програма, приликом прошлогодишње посјете Министарства за људска и мањинска права дала је конкретне препоруке за даљи развој послова родне равноправности.  У разговору са начелницом Пејовић, она је исказала посебно заодовољство због примјене многих активности које воде напретку политике родне равноправности. Додала је да је потребно у континуитету развијати ову политику и радити на унапређењу женских људских права уопште.

На састанку је било ријечи и о могућностима будуће сарадње између ове двије институције.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?