- Влада Црне Горе
Министарство здравља Министарство науке и Министарство здравља додијели...
Министарство науке и Министарство здравља додијелили грант Клиничком Центру Црне Горе у вриједности од 465.000 еура
Министарство науке и Министарство здравља су данас, 5. октобра 2015. године потписали Уговор о додјели научноистраживачког гранта са Клиничким Центром Црне Горе за пројекат “ХЛА типизација и ХЛА лабораторија у Црној Гори” (ХЛА-МНЕ) након успјешно завршеног преговарачког процеса у оквиру ИИ Конкурса за додјелу великих истраживачких грантова. Овај грант се се финансира кроз пројекат ХЕРИЦ/ИНВО „Високо образовање и истраживање за иновације и конкурентност“ у вриједности од 315 000 еура, док ће Министарство здравља суфинансирати набавку опреме у вриједности од 150 000 еура.
Уговор за додјелу гранта у име Министарства науке потписала је министарка науке проф. др Сања Влаховић, у име Министарства здравља, министар проф. др сци. Будимир Шегрт, а у име Клиничког Цента Црне Горе директор, проф. др сци. Ранко Лазовић и руководилац пројекта проф. др сци. Марина Ратковић.Министарство науке, кроз пројекат ИНВО, додјелило је 8 грантова укупне вриједности 2,66 милиона еура усмјерених на подизање капацитета научноистраживачких установа и сарадњу са привредним сектором.
ХЛА типизацију у Црној Гори до сада није било могуће извести због непостојања адекватне лабораторијске опреме као и медицинског кадра обученог за њено извођеје. Циљ пројекта ХЛА - МНЕ се састоји у формирању Националне лабораторије за ХЛА типизацију гдје ће бити омогућено откривање система хуманих леукоцитних антигена који се означава се као ХЛА дијагностика.
Значај откривања ХЛА антигена и формиране Националне лабораторије за ХЛА типизацију састоји се у следећем:
1. Значај ХЛА типизације у популационој генетици. Откривање ХЛА антигена типичних за нашу популацију, што обезбјеђује планирање испитивања наследних болести.
2. Клинички значај ХЛА типизације у свакодневној клиничкој пракси:
- Примјена у свакодневној дијагностици различитих аутоимуних обољења
- Откривање предиспозиције (склоности) за развој малигних болести, инфективних обољења
- Најадекватнији фармакогенетски значај у избору најадекватније терапије за лијечење аутоимуних и малигних обољења
3. Примјена у трансплантационој медицини.
Неопходност ХЛА типизације у трансплантационој медицини како за превенирање одбацивања трансплантираних ћелија, ткива и органа, тако и у планирању адекватних имунолошких протокола у пред и пострансплантационом периоду лијечења пацијената
4. Значај у формирању регистра несродних донора за трансплантацију матичних ћелија у лијечењу различитих обољења
5. Корелација са ендемски присутним болестима и обољењима у Црној Гори.
ПОДСЈЕЋАЊЕ: Министарство науке је крајем децембра прошле године огласило резултате ИИ Конкурса за додјелу великих истраживачких грантова, у укупној вриједности до 1.27 милиона еура, који се реализује кроз пројекат ХЕРИЦ/ИНВО „Високо образовање и истраживање за иновације и конкурентност“. Министарству науке су за финансирање препоручена 4 пројекта од којих су два са Клиничког центра. Грант за пројекат “Развој, валидација и примјена телемедицинског система ТЕЛЕМОНТЕКГ (ТМ ЕКГ) за брзу дијагностику болести срца у Црној Гори“, руководиоца проф. др Весне Мирановићи, додјељен је у износу од 315 000 еура и његова реализација је отпочела 1 јуна. 2015. године. Оба пројекта ће се реализовати у периоду од двије године.
Информације о пројекту ХЛА типизација-ХЛА Лабораторија можете преузети овдје