Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Јереван: Потписан Меморандум о партнерству Црне Горе с Међународном организацијом за франкофонију

Државни секретар за европске интеграције и главни преговарач амбасадор Александар Андрија Пејовић потписао је данас, у име Владе Црне Горе, у Јеревану, Меморандум о партнерству Црне Горе с Међународном организацијом за франкофонију.

Потписивање Меморандума ће омогућити учење и усавршавање француског језика за државне службенике чији радни задаци укључују међународну сарадњу у наредне три године. Такође, њиме је предвиђен програм обука и упознавање с начином рада европских институција и актуелним темама на међународном плану. Посебан значај закљученог партнерства Црне Горе с Међународном организацијом за франкофонију огледа се у подстицању и поштовању вишејезичност и културне разноликости. Кроз овај програм ће се Црна Гора додатно приближити циљу чланства у ЕУ и подстаћи вишејезичности и спремност кадра који се бави европским пословима за будуће обавезе чланства у Унији.

Током посјете амбасадор Пејовић је учествовао на Министарској конференцији франкофоније која је окупила представнике држава чланица и посматрача ове организације.

Организација скупа је била прилика за размјену мишљења и разматрање будућих праваца франкофоније као подручја мира, толеранције, међусобног дијалога и превенције геноцида. Такође, на скупу је било ријечи о изазовима који су резултат климатских промјена.

Обраћајући се учесницима скупа, амбасадор Пејовић је пружио осврт на прилике у Црној Гори истакавши да су током протеклих година интензивиране реформе у циљу конкретизације идеала којем тежимо - стварања отвореног, демократског и инклузивног друштва. Истакао је да су, у том смислу, донијета рјешења израђена по узору на европске прописе, осигурана њихова досљедна примјена и започет процес изградње неопходних институционалних и административних рјешења, с посебним акцентом на владавини права.

У том контексту, он је нагласио да се посебна пажња посвећује унапређењу образовног система, промовисању мултилингвалности и таквом приступу едукацији који ће помоћи развој индивидуализације, тј. личног идентитета појединаца, склоности ширења видика, слободоумности, толеранцији и прихватању различитости.

Кад је ријеч о климатским промјенама, амбасадор Пејовић је упознао учеснике скупа с кључним документима које је Црна Гора донијела у овој области, као што су Стратегија о климатским промјенама и Национални план за обновљиве изворе енергије до 2020. који додатно потврђују нашу опредијељеност и посвећеност овој теми.

„Свјесна одговорности и потребе очувања планете, Црна Гора, поред тога што је потписница свих релевантних уговора из ове области, ће настојати да и у будућности да пуни допринос свим иницијативама посвећеним овом питању, поручио је амбасадор Пејовић.

МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА И ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?