Министарство за људска и мањинска права организовало је данас у библиотеци гимназије “Слободан Шкеровић” Округли сто на тему “Економско оснаживање жене и њене улоге у друштву у процесу европских интеграција”
Уводно излагање имали су министар за људска и мањинска права, др Суад Нумановић, шефица мисије ОСЦЕ у Црној Гори Њ.Е. Јанина Хребичкова и директор гимназије “Слободан Шкеровић”, Радиша Шћекић.
Министар Нумановић је рекао да је ова тема битна, не само са аспекта родне равноправности, већ и због економског аспекта развоја једног друштва.
Црна Гора је, према ријечима министра Нумановића, препознала значај улоге жене у свом друштву и с тим у вези јача њену улогу постављајући у фокус свог дјеловања активности које ће помоћи жени у Црној Гори да буде видљивија у јавном и политичком животу, а самим тим и економски снажније и заштићеније од насиља.
Он је подсјетио да Влада Црне Горе спроводи мјере које све више утичу на то да се жене укључе у неки вид програма или обуке, са циљем већег успјеха у проналажењу посла.
Министар је одговарајући на питање гимназијалаца/ ки о томе како жена може у пракси да постигне све обавезе које се пред њу стављају, рекао да постоје програми којима Влада тражи начин да створи услове под којима жена може да усклади све своје обавезе.
Један од начина је, истакао је министар, јачање улоге породице, чиме се ствара претпоставка да породица може да функционише упркос свим обавезама које њени чланови имају.
Шефица Мисије ОСЦЕ у Црној Гори, Њ.Е. Јанина Хребичкова рекла је да је обавеза сваког друштва да схвати, да ако жели богату државу, мора искористити потенцијале које имају и мушкарци и жене. Та хармонија ће, према ријечима Хребичкове, допринијети друштвеном складу који је потребан Црној Гори.
На Округлом столу, ријеч су имали и Проф. др Соња Томовић Шундић, савјетница предсједника Црне Горе за људска права, Мр Весна Ковачевић, професорица историје у Гимназији “Слободан Шкеровић”, Мр Вања Вучковић, предсједница Удружења професора историје Црне Горе Хипмонт, Нина Дракић, шефица сектора за истаживања у Привредној комори, МирелаТузовић, секретарка Оперативног тима yа спрово]ење Стратегије информисања јавности о приступању Црне Горе Европској унији 2014.- 2018., и Биљана Пејовић, начелница Одјељења за послове родне равноправности.
Начелница Пејовић је присутне информисала о активностима које Министарство за људска и мањинска права спороводи на унапријеђењу економског оснаживања жена.
Она је истакла да је на том пољу урађено доста, и закључила да је економски стабилна жена еквивалент економски стабилне државе.
У току трајања Округлог стола наглашено је да је неопходна стална и правовремена информисаност о друштвеним активностима, нарочито у области владавине права.
Када је ријеч о економском положају жена, овај сегмент је један од приоритетних задатака политике родне равноправности и, као такав, има посебан значај у развоју нашег друштва. Социјална политика јачањем економског положаја жена кроз развој женског предузетништватражи излаз из незапослености.
Наглашено је да је Црна Гора прва земља кандидаткиња на коју се примјењује нови приступ у преговорима, који подразумијева да се поглавља 23. Правосуђе и темељна права и 24. Правда, слобода и безбједност, отварају на почетку преговора и остају отворена до затварања свих осталих поглавља. Поглавље 23 носи са собом унапређење и заштиту људских права и слобода, политике једнакости, и у најужој је вези са унапређењем политике родне равноправности, а што је предвиђено главним европским директивама које су дио агенде Црне Горе у процесу њеног придруживања Европској унији.
Министарство за људска и мањинска права