- Влада Црне Горе
Министарство правде Стандарди, изазови, препреке и праксе у процесу ј...
Стандарди, изазови, препреке и праксе у процесу једнаког и гарантованог приступа правди женама у циљу заштите њихових права
Представнице Министарства за људска и мањинска права начелница Одјељења за послове родне равноправности Биљана Пејовић и савјетница Татјана Анђелић, учествовале су на Конференцији „Гарантовање једнаког приступа правди женама“, која се одржава 15-16. октобра у Берну. Конференција је у организацији Савјета Европе и Федералне канцеларије за родну равноправност Швајцарске.
На конференцији се дискутовало о стандардима, изазовима, препрекама и праксама које постоје у процесу једнаког и гарантованог приступа правди женама у циљу заштите њихових права.
Препреке које су идентификовамне у овом процесу односе се на слаб економски статус жена, стереотипе и недостатак поверења у правосудни систем, као и недостатк доступних информација.
Примјери добре праксе и начини рјешавања овог проблема су јачање националних механизама за родну равноправност, активна улога Омбудсмана, континуирана обука представника/ца правосудноих органа, коришћење иновативних техника за обезбјеђивање веће заштите женама жртвама насиља.
Препоруке које су дате на овој Конференцији односе се најприје на неопходност јачања постојећих стандарда, усвајање свеобухватних закона о родној равноправности и унапријеђивање законске регулативе за заштиту од сексизма. Препоруке су се односиле и на спријечавање стереотипа у правосудном систему, адекватно одговор на вишеструку дискриминацију ( према женама са инвалидитетом, припадницама ЛГБТ популације, женама мигранткињама). Такође, истакнуто је да је неопходно даље унапређивати праксу обука за све циљне групе са акцентом на предстванике/це правосудних органа. Једнако је препозната неопходност унапређења статистике у овој области.
На одвојеном састанку, контакт особа за родну равноправност Савјета Европе, начелница Пејовић, представила је тренутно стање у области политике родне равноправности у Црној Гори. Она је упознала учеснике/це са информацијом о усвајању Закона о измјенама и допунама Закона о родној равноправности, који је Скупштина Црне Горе усвојила у јуну ове године. Овај Закон је предвидио унапређења законских рјешења у овој области. Начелница Пејовић је, такође, информисала о сарадњи са међународним институцијама и имплементацијом мјера из Националног стратешког документа Плана активности за постизање родне равноправности. Савјетница Анђелић је је представила активности Министарства за људска и мањинска права које се односе на спровођење обука за различите циљне групе.
Мининистарство за људска и мањинска права