Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарка Пејановић - Ђуришић учествовала на Форуму министара одбране Југоисточне Европе: Одлучност у промовисању мира, стабилности и сигурности

Министри одбране земаља Југоисточне Европе изразили су јединствену одлучност у промовисању мира, стабилности и сигурности у том региону, заједничком изјавом која је потписана данас у Дубровнику на Форуму министара одбране Југоисточне Европе (СЕДМ -Соутх Еаст Дефенце Министериал Инитиативе). Ријеч је о најстаријој регионалној иницијативи која траје већ 19 година и која обједињује 15 земаља. Форум је одржан у оквиру данас окончаног Свеобухватног састанка министара одбране (ЦРМ). Своје усмјерење ка политици отворених врата, СЕДМ је потврдио пријемом Грузије, као и охрабривањем Молдавије да истраје у тежњама ка пуноправном чланству.

Црногорска министарка одбране проф.др Милица Пејановић - Ђуришић указала је да превенција у сектору одбране треба да буде у фокусу дјеловања земаља Југоисточне Европе ради заштите основних демократских принципа и просперитета цијелог региона. Она је истакла да је регионална сарадња у области одбране и безбједности посебно значајна данас, када се суочавамо са изазовима различите врсте. 

„Геополитички и политички потреси који узрокују брзе промјене широм свијета, у комбинацији са ограниченим буџетским средствима, довољно су јаки разлози за дефинисање заједничке стратегије у борби против нових безбједносних изазова“, навела је Пејановић - Ђуришић. 

Данашњи састанак Форума отворио је министар одбране Републике Хрватске, Анте Котромановић

На Форуму је оцијењено да је ова иницијатива допринијела разумијевању и јачању сарадње међу земљама, те да овакви дијалози воде ка миру и сигурности на принципима међународног права и толеранције међу земљама. Изражено је и мишљење да је сигурносна мапа данас значајно другачија од времена када је иницијатива покренута, али и да СЕДМ не смије остати само сигурносни оквир, већ да његови чланови морају бити фокусирани и ефикасни, те да се у том циљу мора сарађивати и са ЕУ, и са НАТО и Уједињеним нацијама. 

Речено је и да дјеловање СЕДМ треба усмјерити ка новим сигурносним изазовима ради хармонизације будућих дјеловања, јер нема државе која се са новим изазовима може изборити самостално. Потенцирана је важност оваквих иницијатива и за државе које нијесу чланице НАТО-а, будући да су оне својим форматом погодне за представљање њихових стратешко-безбјесносних визија. 

На састанку је било ријечи и о актуелној избјегличкој кризи, али и кризи у Украјини и Сирији. 

Земље чланице СЕДМ су: Хрватска, Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија, Словенија, Турска, Румунија, Грчка, Бугарска, Италија, Украјина, Грузија, Сједињене Америчке Државе, са Молдавијом као земљом посматрачем. 

Министарка Пејановић-Ђуришић имала је и билатерални састанак са министром одбране Турске Мехметом Гнуљом, који је подвукао подршку Турске црногорским НАТО интеграцијама и изразио наду да ће Црна Гора крајем године добити позивницу за пуноправно чланство у Алијанси. Пејановић-Ђуришић је подсјетила да су односи између двије земље посебно интензивирани након обнављања црногорске независности, која је дала нови подстицај односима двије земље.

Министарство одбране/Служба за односе са јавношћу

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?