- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Саопштење: На манифестацији “Дани пљеваљског сира”...
Саопштење: На манифестацији “Дани пљеваљског сира” производе представила 73 пољопривредна произвођача
На овогодишњој 14. по реду манифестацији „Дани пљеваљског сира“ која се у Пљевљима традиционално одржава у циљу промоције тог аутохтоног производа препознатљивог по квалитету и ван граница Црне Горе, своје производе представило је 73 произвођа. Манифестацију су организовали Секретаријат за привреду Општине Пљевља и удружење произвођача НВО “Пљеваљски сир”, а подржана је од Сталне радне групе за регионални развој(СWГ) кроз активност “Људи људима” и Министарство пољопривреде и руралног развоја.
Препознатљивост пљеваљског сира је и разлог што су произвођачи са тог подручја прије двије године основали удружење и кренули у процедуру израде спецификације за заштиту тог производа неком од географских индикација. Отварајући манифестацију, генерална директорица Директората за пољопривреду и рибарство Данијела Столица изразила је наду да ће произвођачи из Пљеваља истрајати да започету процедуру доведу до краја, како би пљеваљски сир добио географску ознаку на националном нивоу. “Министарство пољопривреде и руралног развоја препознало је заштиту поријекла традиционалних производа као један од потенцијала нашег развоја. У времену глобализације трговине и јаке тржишне конкуренције Црна Гора може да буде успјешна са препознатљивим производима и подизањем њиховог квалитета. Такав производ је пљеваљски сир, а сматрам да за њим не заостају ни други сиреви који се производе у Црној Гори и да ће и њихови произвођачи кренути у правцу заштите. Потенцијала имамо и за заштиту других пољопривредних и прехрамбених производа, и надам се ће у наредном периоду Црна Гора имати више заштићених производа”, казала је Столица, додајући да су у развоју црногорске пољопривреде на путу ка ЕУ, области заштите производа, јачања квалитета и очување традиционалних метода производње препознати као стратешки циљеви.
На територији општине Пљевља, према ријечима предсједника Општине Мирка Ђачића, има око 4.000 сеоских домаћинстава, од чега се 70 одсто директно бави сточарством. “У пљеваљској општини се дневно произведе 55.000 литара млијека од чега једна трећина оде у откуп, а остало у производњу чувеног пљеваљског сира. Дневно се произведе око 5,5 тона пљеваљског сира”, казао је Ђачић оцјењујући да ови подаци показују да је ријеч о значајном ресурсу.
Ђачић је истакао значајну подршку Министарства пољопривреде које је, како је рекао, кроз пројекте МИДАС, ИПАРД-лике, као и улагањем у руралну инфраструктуру, посљедњих година значајно допринијело развоју пољопривреде у пљеваљском крају.
У оквиру манифестације, организован је и округли сто на тему „Заштита пољопривредних и прехрамбених производа географским индикацијама“, на коме је говорила савјетница за политику квалитета у Министарству пољопривреде и руралног развоја Мериса Чекић.
Произвођачима су представљене процедуре регистрације географске ознаке, правни оквир, облици заштите, обавезе произвођача и контрола од стране сертификационог тијела. Чекић је истакла да се регистрацијом ознаке штити традиционални производ и метод производње, кроз истицање специфичности и аутентичности. За произвођаче овај начин обезбјеђује повећање прихода, јер је производу додата вриједност, односно постиже се квалитет више. Заштита производа географском индикацијом, како је додала, доприноси и препознатљивости крајева из којих потичу производи, а самим тим поспјешује продају, валоризацију кроз туризам и угоститељство.
Произвођачи су на округлом столу били интерактивни и чврсти у одлуци да наставе кораке до заштите назива „пљеваљски сир“. Закључак је био да произвођачима предстоји интерни договор о начину производње, локацијама производње и начину обиљежавања и паковања производа, наставак едукативних активности у погледу припреме за процес регистрације.
Побједница такмичарског дијела манифестације “Дана пљеваљског сира” је Љиљана Петровић из села Битине. По оцјени комисије за оцјењивање узорака она је имала најквалитетнији стари сир, зашта је као награду добила новчани износ и музилицу. Друго мјесто је освојила Миладинка Вучетић из села Брвеница, која је као награду добила музилицу, а треће Иван Мрдак коме је додијељена новчана награда. Најбољи стари кајмак имала је Миленка Чоловић из села Бобово, друго мјесто Коса Јовић из Боровице, а треће Божидарка Ивановић из Бобова. У категорији младог кајмака, прво мјесто освојила је Милојка Кушљевић из Лађана, друго мјесто освојила је Весна Свркота из Бобова, а треће Мила Вучетић из Брвенице. За најбољи овчји сир награђена је Невенка Кубуровић из Адровића, а у категорији специјалних сирева прво мјесто припало је Велиборки Цупара из Брвенице, друго мјесто заузела је Гордани Дуловић из Колашина и треће Богдан Дошковић из Пријепоља.
ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја