- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Пресс релеасе: Одржана презентација конкурсних рад...
Пресс релеасе: Одржана презентација конкурсних радова за идејно урбанистичко-архитектонско рјешење хотелског ризорта “Милочер”
У петак, 30.10. у 15х у Ресторану Оливе на Св Стефану одржана је презентација осам радова - учесника Конкурса за идејно урбанистичко-архитектонско рјешење хотелског ризорта “Милочер”.
Конкурс је расписан у складу са Законом о уређењу простора и изградњи објеката према којем Влада, односно извршни орган локалне самоуправе, за објекте од општег интереса, може одредити локацију у складу са смјерницама из планова сире територијалне цјелине. Влада је на сједници од 26.марта 2015. године донијела Одлуку о одређивању локације за хотелски резорт Милочер, са програмским задатком, а у складу са смјерницама из планова шире територијалне цјелине. У складу са тим, Министарство одрживог развоја и туризма је 9. јуна 2015. године расписало позивни конкурс на који је пристигло осам радова.
Жири у саставу: доц. Др Вељко Радуловић, проф. Бранислав Митровић, Дијана Вучинић, мр Лидија Љесар, Дејана Марковић, Ангелики Адам и Аница Терзић –имао је за задатакодабир најбољих радовау складу са критеријумима валоризације укупног потенцијала локације и уважавања и надоградње постојећег контекста, складне урбанистичко-архитектонске форме са квалитетно дефинисаним функцијама као и са критеријумима енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије. Оцјена жирија је била да ниједан рад није у пуном капацитету постигао успјех и равномјеран квалитет на свим локацијама па у складу са тим није додијељена прва награда , а издвојена су три рада који су се истакли својим потенцијалима. Водећи се већ постављеним критеријумима жири је 25. септембра 2015. године донио једногласну одлуку о додјели двије равноправне друге награде и једну трећу награду.
Једна равноправна друга награда додијељена је ауторском тиму из Београда: Дејан Миљковић, Алекса Бијеловић и Петар Саздановић са сарадницима: Јелисавета Арсеновић, Јелена Петровић, Милица Максимовић и Иван Крњајић.
Посебан квалитет овог рјешења жири је препознао у доброј функционалној разради читавог комплекса и досљедним урбанистичким рјешењима базираним на јасно показаном ставу према затеченом контексту. Диспозиција предметних садржаја на свим локацијама, међусобни однос и матрице комуникација илуструју посебну сензитивност према постојећем контексту, његовим природним и пејзажним елементима, али и функционалним правцима кретања. Такође, препозната је одмјереност у архитектонским рјешењима, превасходно заснована на једноставној стереометрији склопова, аутентичној материјализацији, што је све у функцији правилне интерпретације архитектонског наслијеђа.
Сљедећа равноправна друга награда додијељена је компанији Еластиц архитецтс из Атине.
Ову одлуку жири оправдава веома квалитетном урбанистичком поставком новог хотела у овом рјешењу, најзахтјевнијег габарита у конкурсном захвату. Аутори награђеног рада креирају артефицијалну топографију кроз пласман нових "озелењених бријегова" уз детаљну разраду начина имплементације рјешења пејзажне архитектуре, која су посебно важна у укупној слици будућег склопа и тиме у доживљају његовог архитектонског карактера.
Трећа награда додијељена је ауторском тиму: Анђелка Бадњар Гојнић, Марија Крсмановић Стригхета и Бруно Оливеира Стрингхета, сарадници Тијани Стевановић и тиму задуженом за визуализацију: студио Едит и Јован Топаловић.
Жири похваљује ниво разраде овог конкурсног рјешења како у цијелом склопу тако и у детаљној разради појединих локација. Реакција на програмско зонирање и функционалну организацију је афирмативна али је примијећен извјестан дисконтинуитет у односу на културно-историјски контекст Милочерског комплекса.
Чланови жирија су једногласно закључили да је потребно водити рачуна код имплементације награђених радова у плански документ, те поштовати њихов урбанистички концепт, спратности, грађевинске зоне и кључне елементе архитектонског концепта.